Nemeckí a rakúski investori dali vláde najhoršiu známku za korupciu

Prieskum medzi nemeckými a rakúskymi firmami uskutočnila Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora. Zúčastnilo sa na ňom 131 firiem. Nemeckí a rakúski investori tomuto faktoru udelili priemernú známku 4,35, pričom najhoršou známkou bola päťka.

„Jedným z faktorov, ktoré zaťažujú firmy je nadmerná byrokracia. Neprehľadné pravidlá vytvárajú korupčné podhubie, kde sa darí rôznym špekulantom a podvodníkom, uviedla poslankyňa Veronika Remišová a dodala, že hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) má v programe opatrenia na zníženie byrokracie, ktoré sa snaží presadzovať v parlamente. Takisto upozornila, že vláda to sľubuje už roky, no nič sa nezmenilo. „Netransparentné verejné obstarávania, podmienky šité na mieru, fingované súťaže medzi vzájomne prepojenými firmami zas znižujú konkurencieschopnosť a v konečnom dôsledku majú za následok zvýšenú cenu služieb či už pre štát, alebo pre občana. Mnohokrát sme na tieto tendre upozorňovali, dokonca nám nedávno Úrad pre verejné obstarávanie dal za pravdu vo viac ako desiatich prípadoch. My navrhujeme sprísnenie verejných obstarávaní pokiaľ ide o majetkovo a personálne spriaznené firmy, no zároveň predvídateľnosť a konzistentnosť usmernení zo strany Úradu pre verejné obstarávanie,” povedala Remišová.

Veronika Remišová takisto pripomenula, že vláda nielenže proti korupcii nebojuje, ale špičky vládnej koalície sa na nej priamo zúčastňujú. „Objavujú sa podozrenia z daňových podvodoch a korupčných schém, ktoré vedú nielen k regionálnym predstaviteľom strán, k ľuďom vo vedení štátnych orgánov, organizovanému zločinu, ale dokonca aj k najvyšším predstaviteľom štátu. Mútne vody a zlá vymožiteľnosť práva vyhovujú nečestným politikom vo vládnej koalícii, no pre firmy sú zničujúce. Súčasná vláda vedie boj proti korupcii iba naoko, ja za najdôležitejšie považujem čestných policajtov vo vedení Policajného zboru a za špeciálneho prokurátora vybrať človeka, ktorý bude kauzy vyšetrovať a nie zametať pod koberec,” uzavrela Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program