Neschopnosť ministerky Matečnej potvrdila už aj Európska komisia

Európska komisia pozastavila účinnosť zákona o osobitnom odvode pre reťazce. Predstavitelia hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) na tento scenár od začiatku upozorňovalo. Neschopnosť a nekompetentnosť nominantov SNS vyvoláva právnu neistotu, tvrdí Remišová s Hegerom.

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽANO Veroniky Remišovej sa riadenie rezortov SNS, konkrétne ministerstva pôdohospodárstva, podobá na úplný chaos. „Ministerstvo najprv prijme zákon, ktorý bezprecedentným spôsobom zdraží potraviny pre občanov. Teraz tento zákon ide preskúmať Európska komisia, či nie je v rozpore s právom Európskej únie, hoci my sme na oba problémy upozorňovali už od začiatku. Táto situácia spôsobená neschopnosťou nominantov SNS vyvoláva právnu neistotu,“ uviedla V. Remišová s tým, že ministerka Matečná teraz síce apeluje na reťazce, aby potraviny zlacneli, no vôbec nie je isté, či v konečnom dôsledku nebudú musieť odvod nakoniec doplatiť. „Dnes totiž hovoríme len o predbežnom opatrení a nie o stiahnutí zákona. Táto neistota a konanie v Európskej komisii sa môže naťahovať  dlhé mesiace“upozornila.

Poslankyňa si myslí, že nominantka SNS G. Matečná by namiesto nadávania na Európsku úniu mala radšej škodlivý zákon sama stiahnuť. „Ľudia by mali lacnejšie potraviny a vyhli by sme sa dlhým sporom, ako aj možnému súdu s Európskou komisiou, ktorý Slovensko  bude stáť nemalé zdroje,“ upozornila.

Ministerka sa podľa Remišovej chválila rôznymi opatreniami, ktorými údajne pomáha farmárom. „Na Slovensku sú však stále stovky farmárov, ktorým sa vyhrážajú, oberajú ich o pozemky, bijú ich na ich vlastných pozemkoch. Len minulý týždeň protestovali farmári proti politike SNS, a žiadajú riešenia tých najpálčivejších problémoch,“ povedala Remišová a pokračovala: „Problémom farmárov nie je Európska únia, ale dotácie, ktoré ministerstvo prideľuje na betónové plochy a iné nespravodlivosti v tomto sektore.“

Remišová upriamila pozornosť aj na vyjadrenie G. Matečnej, ktorá okrem iného povedala, že potravinovú  sebestačnosť Slovenska zničili predchádzajúce vlády „svojimi katastrofálnymi rozhodnutiami“. „Pani Matečná má v tomto pravdu. Dvanásť rokov na Slovensku vládne strana Smer, sedem rokov spoločne so SNS. Ak niekto zničil potravinovú sebestačnosť, boli to práve tieto strany, ktoré ničia to najcennejšie čo Slovensko má – pôdu,“ dodala.

Podľa tieňového ministra financií Eduarda Hegera pani ministerka Matečná dobre vedela, že tento zákon bude v rozpore s európskou legislatívou. „My v OĽANO sme hovorili, že toto zvýšenie cien príde a potvrdilo to aj Ministerstvo financií koncom roka. Je zlým zvykom niektorých politikov, že svoju neschopnosť zvaľujú na Európsku úniu. Žiaľ, potom sa čudujeme, prečo mnohí ľudia nedôverujú európskym inštitúciám,“ uviedol Heger.

„Podľa pani ministerky Matečnej Európska komisia poškodila Slovensko len preto, lebo zablokovala nástroj SNS, ktorým sa zvýšili ceny potravín. Slovensko v skutočnosti poškodzuje politika Slovenskej národnej strany, ktorá vyťahuje z peňaženiek ľudí stále viac peňazí,“ povedal E. Heger, podľa ktorého je síce pravda, že v našich obchodoch je málo slovenských výrobkov, avšak nová daň tento problém nevyrieši. „Dôvodom je slabá konkurencieschopnosť slovenských výrobkov, zhoršuje sa podnikateľské prostredie, zavádzajú sa nové dane na poistenie, zdražuje elektrina, narastajú regulácie a byrokracia, a tiež máme nefunkčný systém eurodotácií,“ pokračoval.

OĽANO dlhodobo ponúka jasný program a riešenia týchto problémov, medzi ktoré patrí zjednodušenie podnikania pre malé a stredné firmy cez radikálne reformy, transparentný systém dotácií do pôdohospodárstva či znižovanie byrokracie.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program