Nezákonná súťaž na záchranky za 800 miliónov eur musí byť zrušená. Marek Krajčí podáva podnet na Generálnu prokuratúru

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyzýva ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby Vláde SR urýchlene predložila návrh na vymenovanie nového predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ľudia potrebujú dostať nádej na spravodlivé vyriešenie celej kauzy s licenciami na záchranky, tvrdí poslanec OĽANO Marek Krajčí.

Hnutie OĽANO dlhodobo upozorňovalo, že výberové konanie na licencie záchraniek bolo zmanipulované od výberu komisie až po netransparentné hodnotenie uchádzačov.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská neodvolala okamžite predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ktorý rozhodoval o odvolaniach neúspešných uchádzačov na licencie. „Rozhodoval vlastne sám o sebe, o správnosti vlastného výberového konania a samozrejme v neprospech tých, ktorý sa odvolávali proti rozhodnutiu Úradu,“uviedol tieňový minister zdravotníctva za OĽANO a podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že OĽANO disponuje dôkazmi o jeho rozhodovaní od tých uchádzačov, ktorí sa odvolali. „Nástojili sme na tom, aby vláda okamžite odvolala predsedu ÚDZS, aby nemohol ďalej nespravodlivo a manipulatívne rozhodovať o odvolaniach,“vysvetlil Krajčí.

Vďaka vytrvalému tlaku hnutia OĽANO vláda odvolala Tomáša Haška 22.10. 2019 z postu predsedu ÚDZS. Marek Krajčí upozornil, že napriek tomu, že výbor NR SR pre zdravotníctvo zaviazal ministerku Kalavskú, aby urobila všetko pre zrušenie tohto výberového konania, ministerka nekonala. „Nedokážeme sa pozerať na to, ako kompetentní nekonajú s výhovorkou, že sa nedá nič urobiť. Na náš podnet, ktorý sme 4.10. doručili  na Úrad pre verejné obstarávanie, sme doteraz napriek opakovanému kontaktovaniu ÚVO nedostali žiadnu odpoveď. Zdá sa, že za týmto tendrom za 800 miliónov eur sú vplyvní ľudia, ktorí brzdia snahy o jeho zrušenie všetkými možnými spôsobmi,“myslí si Krajčí.

„My sa však nevzdáme. Rozhodli sme sa bojovať a urobiť všetko preto aby sme dosiahli novú, férovú a transparentnú súťaž o licencie, a preto podávame podnet na Generálnu prokuratúru a domáhame sa, aby na základe porušenia zákona zo strany Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vydal prokurátor protest, ktorým navrhne Úradu, aby zrušil výsledky výberového konania v dôsledku jeho nezákonnosti,“ vyjadril sa Marek Krajčí s tým, že OĽANO napadá postup ÚDZS v troch rovinách. Jednou je podozrenie o existujúcom konflikte členov výberovej komisie, ktorú zriaďoval predseda ÚDZS, druhou rovinou je nejasný a netransparentný postup v procese vyhlásenia a realizácie výberového konania, a tretou obídenie procesu verejného obstarávania.

Podľa Krajčího by mala Generálna prokuratúra rozhodnúť o tomto probléme prioritne a v skrátenom konaní, a to kvôli tomu, aby nevznikli škody účastníkom výberového konania a následne štátu, keďže licencie by mali začať platiť od 1.1. 2020. „Vyzývame pani ministerku Kalavskú, aby vláde urýchlene predložila návrh na vymenovanie nového predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý vo verejnosti vzbudí nádej na spravodlivé vyriešenie celej kauzy, a aby zároveň prijala plán na zabezpečenie kontinuity v prevádzke staníc záchrannej zdravotnej služby aj po skončení platnosti súčasných licencií,“ uzavrel Marek Krajčí.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program