Nikdy nezabudneme na tragédiu našich zavraždených a prenasledovaných spoluobčanov

Národná rada SR na svojom dnešnom rokovaní pri príležitosti 80. výročia začatia deportácie Židov zo Slovenska prijala uznesenie odsudzujúce túto čiernu škvrnu na dejinách ľudstva. Navrhla ho skupina poslancov na čele s Petrom Kremským (OĽANO). Poslanci a poslankyne hnutia OĽANO kladú dôraz na hodnoty demokratického a slobodného sveta a zasadzujú sa urobiť všetko preto, aby sa takáto udalosť už nikdy nezopakovala.

„Práve dnes si pripomíname 80. výročie, kedy v roku 1942 z Popradu vyrazil prvý transportný vlak Židov do nacistického koncentračného tábora Auschwitz. Tento prvý transport odviezol 1000 ľudí z vtedajšieho Šariša, Zemplína a tatranského regiónu. Tým sa začala prvá vlna deportácií Židov zo Slovenska. Vtedajšia vláda a následne aj Snem Slovenskej republiky schválili ústavný zákon o vysťahovaní Židov. Do okamihu schválenia v parlamente už zo Slovenska odišlo 28 transportov a po prvej vlne transportov bolo zo Slovenska násilne vyvezených 58-tisíc osôb. Celkovo zo Slovenska bolo deportovaných 71-tisíc obyvateľov židovského pôvodu a iba malý zlomok z nich prežil,“ uviedol Peter Kremský.

Poslanci sa rozhodli vyhlásením odsúdiť udalosti, ktoré sa pred 80 rokmi odohrali. Konanie vtedajšej štátnej moci odsudzujú a vyjadrujú hlbokú ľútosť nad tragédiou, ktorá zasiahla nevinné obete. „Národ, ktorý nepozná svoju minulosť a nepripomína si ju, je odsúdený zopakovať si ju. Slovensko zažilo nacistickú, fašistickú aj komunistickú totalitu. Dnes vidíme, že totalitné režimy naberajú na sile, dokonca napádajú susedné štáty a vraždia civilné obyvateľstvo, ako sme tomu svedkami na Ukrajine. Preto je dôležité zdôrazniť, že odmietame akúkoľvek totalitu a zabíjanie obyvateľstva. Sloboda a demokracia sa v štáte prejavuje tým, ako sa vládna moc správa k slabším. Len demokratická a pluralitná spoločnosť je skutočne schopná chrániť základné ľudské práva a slobody,“ vyhlásil Kremský.

„Počas deportácií zo Slovenska prišli o život Židia, Rómovia, Slováci, ale aj Nemci. Tieto udalosti si musíme pripomínať čo najčastejšie, najmä v čase keď na Slovensku a vo svete narastá extrémizmus. Je veľmi dôležité aby sa o týchto veciach učili už naše deti na školách a aby sme tým predišli tomu, aby sa história zopakovala,“ povedal podpredseda ľudskoprávneho výboru NR SR Peter Pollák ml. (OĽANO).

„Ospravedlniť sa za neľudské hlasovanie našich predchodcov a pripomenúť si smutné výročie prvého transportu dievčat a žien do koncentračných táborov považujem za dôležité pre súčasnosť i budúcnosť. Je to dôležité preto, aby sme nezabudli na obete a vínníkov, aby sme už nikdy nezbavili našich občanov ich základných ľudských práv a slobôd. Robíme to preto, aby sa zločiny proti ľudskosti už nikdy nezopakovali. Vyrovnať sa z našou minulosťou je dôležité preto, aby sme v súčasnosti i v budúcnosti konali a rozhodovali s vedomím našej zodpovednosti a hodnoty ľudského života a slobody,” doplnila poslankyňa Anna Andrejuvová (OĽANO).

„Je to najhanebnejší čin v dejinách Slovenska a zároveň dôkaz, ako jednoducho môžu nenávistné slová viesť k nenávistným činom. Je to memento pre našu dobu, keď sa opäť slovami plnými nenávisti nešetrí a ukazuje, aká je tenká hranica medzi slovami a činmi,” povedal podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽANO).

Celé vyhlásenie poslancov NR SR si môžete prečítať tu.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program