Nominácia poslanca Smeru Jahnátka na post šéfa regulačného úradu je škandalózna

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) považujú nomináciu Ľubomíra Jahnátka, súčasného poslanca NR SR za stranu Smer, na post šéfa regulačného úradu za škandalóznu.

„Šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví by mal byť zo zákona nezávislý. Je to dôležitá funkcia, s veľkým vplyvom na trh s energiami. Nezávislosť tohto úradu pod vedením poslušného straníka bude tým pádom minulosťou, pretože zasahovanie politikov do cien energií môže priniesť zvýhodňovanie spriaznených podnikateľov, napríklad cez ceny elektriny z fotovoltaických elektrární, ktoré úrad určuje. Takýto prístup môže ohroziť spoľahlivosť dodávok energií v budúcnosti,“ hovorí Eduard Heger, poslanec hnutia a člen Hospodárskeho výboru NR SR.

Poslankyňa Veronika Remišová uviedla, že hnutie OĽANO-NOVA vždy presadzovalo na takéto dôležité funkcie transparentné výberové konania za účasti verejnosti. „Ťažko niekto uverí, že úrad bude pôsobiť nezávisle pod vedením dlhoročného vrcholového politika Smeru, ktorého do funkcie navrhne bývalý minister za tú istú stranu,“ upozornila s tým, že Ľubomíra Jahnátka navrhla do funkcie Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, ktorej prezidentom je bývalý minister za stranu Smer Tomáš Malatinský. „Dnešné rastúce ceny elektriny sú aj dôsledkom premrštených platieb majiteľom fotovoltaických elektrární. Tento systém, z ktorého profitovali viacerí politici Smeru, ako aj oligarchovia spájaní so stranou Smer, sa vytvoril práve pod vedením pána Jahnátka, vtedajšieho ministra hospodárstva. Najväčšiu škodu spôsobia takéto neodborné nominácie ľuďom, pretože nie vylúčené, že chaos s cenami energií sa zopakuje.“

Poslanci hnutia OĽANO-NOVA žiadajú, aby vláda výberové konanie zopakovala aj s verejným vypočutím kandidátov.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program