Očakávame, že väčšina poslancov opätovne schváli navrhnuté zmeny v prospech občanov

Prezidentka Zuzana Čaputová ohlásila, že do parlamentu vrátila novelu zákona 24/2006 o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorú pripravili poslanci hnutia OĽANO Peter Kremský a Milan Kuriak, a parlament ju schválil pred Vianocami. Cieľom novely je zúžiť priestor pre aktivistov, ktorí zväčša nezmyselnými pripomienkami naťahujú a blokujú povoľovacie procesy, prípadne žiadajú peniaze za to, že s tým prestanú.

„Čo na to povedať? Žiaľ, výpalníci v bielych golieroch majú teraz dôvod na úsmev. Vyjadrenie prezidentky je plné ideologických a nezmyselných argumentov. Náš zákon sleduje iba to, aby sa výstavba ciest, obchvatov, tovární ale aj bytoviek nenaťahovala, nepredražovala a nekomplikovala kvôli špekulantom, ktorí si zo zle regulovaného právneho prostredia spravili špinavý biznis-model,“ vyhlásil predseda hospodárskeho výboru parlamentu Peter Kremský (OĽANO).

„Všetky argumenty pani prezidentky v neprospech právnej úpravy sú ľahko vyvrátiteľné. Novela zákona o EIA jednoznačne prináša spresnenie a zjednodušenie povoľovacieho procesu. Zároveň obmedzuje subjekty, ktoré sa vyhlasujú za ‘zástupcov verejnosti’, v skutočnosti však možnosti pripomienkovania zneužívajú na osobný prospech,“ dopĺňa poslanec a člen výboru Milan Kuriak.

„Nemyslíme si, že táto novela nejako obmedzuje ústavné právo občanov na priaznivé životné prostredie ani právo na informácie o ňom. Okrem nich je súčasťou ústavy aj právo na spravodlivé konanie, čoho súčasťou je konanie bez zbytočných prieťahov. Veríme, že všetky tieto práva treba udržiavať vo vzájomnom súlade a vyváženosti, čo nás aj viedlo k návrhu tohto zákona. Preto očakávame, že väčšina poslancov parlamentu opätovne schváli navrhnuté zmeny v prospech občanov Slovenska,“ uzatvára P. Kremský.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program