Odborná diskusia o trestoch za marihuanu odkryla nedostatky trestného zákona

Tlak na zmeny v trestnom zákone v súvislosti s neprimeranými trestami za držbu mäkkých drog rastie, pretože súčasný právny stav je nevyhovujúci. Aj to je jeden zo záverov odbornej a politickej diskusie „Spravodlivosť pre všetkých – zníženie neprimeraných trestov za marihuanu,“ ktorú na pôde Národnej rady SR zorganizovali poslanci hnutia OĽANO v spolupráci s kanceláriou Národnej rady SR.

K téme vystúpili ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, minister vnútra Roman Mikulec, prezident policajného zboru Peter Kovařík, poslanci NR SR za hnutie OĽANO s poprednými odborníkmi na liečbu a prevenciu drogových závislostí Ľubomírom Okruhlicom, Zuzanou Kamendy a Barborou Kuchárovou, ale aj s právnikmi, či zástupcami ďalších koaličných strán.

Od odbornej diskusie sa majú odraziť konkrétne zmeny v legislatíve, ktoré znížia neprimerane vysoké a drakonické tresty za držanie marihuany u bežných užívateľov. „Ide o historicky prvú verejnú diskusiu k tejto téme na tak vysokej úrovni. Je to míľový krok dopredu v snahe znížiť nezmyselne vysoké tresty,“ poznamenal poslanec Juraj Krúpa. „Som rád, že aj dnešná diskusia potvrdila, že súčasný právny stav je nevyhovujúci, pretože nerozlišuje dílerov a užívateľov pre osobnú potrebu. Reagujeme na to aj my v OĽANO, pričom máme pripravený návrh novely, ktorá tieto problémy rieši a sme ochotní o nej diskutovať.“

Odborníci považujú za problém právnej úpravy aj určenie množstva jednej dávky, ktorá by oddelila držbu marihuany pre osobnú potrebu a obchodovanie s drogami. Za dôležité tiež považujú, aby zákon ponúkal voči väzeniu aj alternatívu v podobe probačného obdobia, alebo povinného liečenia v prípade závislosti.

Poslankyňa Monika Kozelová pripomenula aj používanie marihuany na lekárske účely, čím by sa mala v budúcnosti zaoberať aj slovenská legislatíva: „Niektoré krajiny to zohľadňujú a mali by sme tento kontext zobrať do úvahy pri ľuďoch, ktorí užívajú marihuanu pre vlastnú potrebu.“

Poslanec Andrej Stančík neprimerané tresty za marihuanu považuje za prežitok. „Misiou hnutia OĽANO v politike je spravodlivosť. Myslím si, že do toho patrí aj náprava absurdne vysokých trestov za marihuanu. Pred spravodlivosťou by sme nemali zatvárať oči ani v tejto oblasti.“

Poslanec Kristián Čekovský vníma začiatok odbornej diskusie ako záväzok pre politikov, aby pripravili zmenu zákona, ktorá pomôže odstrániť nespravodlivý stav. Pri opakovanom prekročení zákona môže užívateľ marihuany pre osobnú potrebu skončiť na 10 až 15 rokov za mrežami. „Diskusia dala verejnosti jasný signál o nutnosti zmeniť trestný zákon. Odborníci aj zástupcovia ministerstiev poukázali na legislatívne nedostatky, pre ktoré končia bežní užívatelia za mrežami s podobnými trestami, ako ťažkí zločinci. Dílerov aj užívateľov hádže do jedného vreca, tresty sú neprimerane vysoké a rozhodnutia súdov sú často nepredvídateľné. Trestný zákon musí prejsť takými zmenami, aby lepšie špecifikoval konkrétne skutky. Osobne si myslím, že teraz je aj z politického hľadiska veľká príležitosť na to, aby zníženie maximálnych trestov konečne prešlo.“ Najbližšie týždne chce hnutie OĽANO využiť na rokovania o konkrétnych zmenách tak, aby došlo k zhode. „Pani ministerka Kolíková dnes odprezentovala základy návrhu na ktorom pracuje Ministerstvo spravodlivosti SR. My máme tiež pripravenú novelu, s ktorou ideme do diskusie. Našou úlohou teraz bude hľadať prieniky a dohodnúť sa tak, aby nový zákon bol spravodlivo nastavený,“ uzavrel Kristián Čekovský.

Poslanci OĽANO zároveň pripomenuli, že v hnutí prísne dbajú na to, aby spravodlivejšie nastavenie trestov neznamenalo uvoľnenie drogovej politiky, prípadne zvýšenie ich predaja. Práve naopak – štát by mal podľa nich naďalej prísne stíhať tých, čo s drogami obchodujú.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program