Odsudzujeme neustále napádanie odborníkov a nebezpečný populizmus

Konzílium odborníkov dnes vo svojom stanovisku vyjadrilo plnú podporu postupu regionálnych hygienikov pri prerušovaní prezenčnej výučby na školách. Ide o reakciu na ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), ktorý kroky hygienikov kritizuje. Právo na vzdelanie je podľa konzília síce veľmi dôležité, no právo na život a zdravie je ešte dôležitejšie. Odborníci už minulý týždeň upozorňovali na to, že deti a mladí ľudia sú momentálne najsilnejším šíriteľom nákazy.

Hnutie OĽANO víta jasné stanovisko konzília a zároveň odsudzuje nezodpovedné správanie a populizmus koaličného partnera.

Podľa poslankyne a lekárky prof. Evy Horváthovej (OĽANO) by minister Gröhling mal namiesto tvrdošijného postoja spojiť sily s verejnými zdravotníkmi a regionálnymi hygienikmi. „Konzílium a regionálni hygienici sú kvalifikovaní na to, aby posudzovali stav epidémie, navrhovali širšie opatrenia a bezodkladne sami prijímali tie operatívne. Stav v nemocniciach sa už vymkol z rúk a hrozí ešte zúfalejšia situácia. Každá infikovaná časť triedy generuje aj ďalšie pozitívne prípady v okolí detí, ktoré sa stávajú superšíriteľmi koronavírusu. Navyše na nemocničných lôžkach končia nielen učitelia, či rodičia a ďalší dospelí v mladom, strednom a staršom veku, ale žiaľ niekedy aj samotné deti. Ide aj o ich zdravie, to je priorita dní a hneď za ňou je priorita vzdelávania, ktorá musí nejaký týždeň počkať, resp. pokračovať dočasne online. Zmeškané vzdelávanie sa dá do istej miery dohnať, zničené zdravie nijako. Tobôž životy, ktorých za včera vyhaslo cez sto,“ vyhlásila Horváthová.

K podpore odborníkov a hygienikov sa pripája aj poslanec NR SR a predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský (OĽANO). „Vyzývame stranu SaS, aby prestala bojovať s expertmi, pretože je to v tejto situácii nielen nezodpovedné, ale aj mimoriadne nebezpečné. Videli sme pred rokom, kam tento populizmus viedol. Neúctivé označovanie porád s odborníkmi za tliachanie a chronické napádanie prijímaných opatrení viedlo k zneisteniu verejnosti a oslabeniu celého vládneho úsilia. Nehovoriac o tom, aké neúctivé je toto správanie voči zdravotníkom, ktorí už pracujú naozaj z posledných síl. Žiaľ, napriek jasným upozorneniam o ohniskách výskytu koronavírusu v školách, strana SaS pred týždňom nepochopiteľne vetovala ich dočasné uzatvorenie. Stačilo populizmu, treba počúvať hlas rozumu a uprednostniť verejný záujem pred percentami v prieskumoch,“ povedal Kremský.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program