Odvolanie riaditeľky Slovenského pozemkového fondu – mimoriadny výbor

Pôda je to najcennejšie, čo máme. 16. mája slovenský parlament dokonca prijal zákon o ústavnej ochrane pôdy.

Verím, že je v záujme nás všetkých, aby Slovenský pozemkový fond, inštitúciu, ktorá spravuje pôdu štátu, riadil profesionál a čestný človek,“ uviedla poslankyňa za hnutie OĽANO-NOVA Veronika Remišová. „Na Pozemkovom fonde sa diali veľké zlodejiny, pripomínam kauzu Veľký Slavkov, vinicu pána Fica, a v súčasnosti polícia obvinila z korupcie zamestnanca Slovenského pozemkového fondu a bývalých členov Siete. S pôdou sa vo veľkom kšeftuje, no bežný farmár sa nemôže k pôde dostať. Je neakceptovateľné, že vláda 7. júna 2017 vymenovala na návrh ministerky Matečnej, teda Slovenskej národnej strany, JUDr. Adrianu Šklíbovú do funkcie generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu. Odmietla zverejniť jej životopis, tak som 9. júna požiadala vládu, aby životopis JUDr. Šklíbovej odtajnila. Verejnosť má právo vedieť, akú kvalifikáciu na danú pozíciu má človek, ktorý bude spravovať jednu z najdôležitejších inštitúcii v štáte a je platený z našich daní. Po mojej výzve bol životopis zverejnený a potvrdili sa všetky podozrenia, o ktorých som informovala.“

Poslanec Martin Fecko informoval o podaní návrhu na zvolanie mimoriadneho Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. „Žiadame, aby ministerka Matečná prišla osobne vysvetliť tieto škandalózne zistenia. A žiadame, aby novovymenovaná riaditeľka JUDr. Šklíbová bola odvolaná. Táto nominácia je to hanbou pre celú koalíciu,“ tvrdí Fecko.

JUDr. Šklíbová bola konateľkou firmy, ktorú vyšetroval Európsky úrad boja proti podvodom OLAF. Bratislavská firma Gestus Investments dostala z eurofondov dotáciu 1,2 milióna eur. OLAF začal tento prípad vyšetrovať pre podozrenie z podvodu a Slovensku navrhol, aby si tieto peniaze vymáhalo späť. JUDr. Šklíbová figurovala aj v ďalších troch firmách, ktoré majú fotovoltaické elektrárne, na ktoré sa skladáme my všetci, v účtoch za elektrinu.

Iná firma Adriany Šklíbovej s názvom Gestus vyhrala verejné obstarávanie vo výške 358 tisíc eur na vzdelávanie nezamestnaných v jednom z pochybných sociálnych podnikov bývalej ministerky Tomanovej. Ide o sociálny podnik Arvik. V súťaži predložila ponuku len jej firma. Podľa informácií z médií JUDr. Šklíbová bola spolužiačkou s Jozefom Sendekom, riaditeľom tohto sociálneho podniku. Firma Gestus skončila na cintoríne firiem v Modre. Tam, kde je pochovaná aj firma premiérovho brata Ladislava Fica.

Na podozrivé prepojenia upozorňovala vtedy aj poslankyňa za stranu Smer-SD Jana Vaľová, ktorá  vyhlásila: „Najväčšie prepojenie je v podniku Arvik, kde je pán Pataky z SDKÚ, kde je jeho dcéra, ktorá vyhrala všetky školenia a kde je jeho asistent.“ Ak Smer považoval tieto prepojenia za škandál pred niekoľkými rokmi, očakávam, že ich bude za škandál považovať aj dnes. Ministerka Tomanová dokonca od zmluvy s Arvikom odstúpila, keďže OLAF aj národné kontrolné orgány našli v tomto sociálnom podniku závažne problémy. “Je nepochopiteľné, že vláda vymenovala na čelo Pozemkového fondu človeka, u ktorého dokonca aj poslankyňa Smeru vidí klientelizmus a politické prepojenia. Tu máme dôkaz, že Smer je v koncoch, keďže na vedúce pozície v štáte začína nominovať kádrové rezervy Mikuláša Dzurindu,” tvrdí Remišová.

Najzávažnejším faktom je zistenie kontroly eurofondových projektov na ministerstve hospodárstva, ktorá odhalila manipuláciu pri verejnom obstarávaní. Kontrola zistila, že ponuky dodávateľov vo verejnom obstarávaní s veľkou pravdepodobnosťou naposledy upravovala firma, ktorá mala robiť projektový manažment pre prijímateľa eurofondov: „Ponuky oboch uchádzačov sú podobné, oba súbory s výkazom výmer naposledy upravil „gestus“ Názov firmy vo vlastnostiach dokumentu sa zhoduje s názvom firmy Judr. Šklíbovej, podľa obchodného registra existovali iba 3 spoločnosti so slovom „gestus“ v názve, vo všetkých bola Adriana Šklíbová spoločníčkou (Gestus, s.r.o. sa zmenila na Gestus, a.s.). „V tejto veci podávam interpeláciu na ministra hospodárstva pána Žigu, ako s výsledkami kontroly naložil, a či bolo podané trestné oznámenie,“ hovorí Veronika Remišová.

Vláda sa snaží tajiť životopisy nominantov na rôzne riadiace funkcie v štáte. Verejnosť by sa totiž mohla dozvedieť mnohé závažné skutočnosti. “V životopise sa uvádza, že JUDr. Adriana Šklíbová je od marca 2017 zamestnaná na pozícii riaditeľky právneho odboru v Slovenskom pozemkovom fonde, čo vyzerá ako účelová pozícia len dva mesiace pred jej vymenovaním do funkcie generálnej riaditeľky. Na vedúce pozície sa predpokladá výberové konanie, pýtam sa teda, či Pozemkový fond robil verejné výberové konanie na pozíciu riaditeľky právneho odboru,” dodala Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program