OĽANO chce spojiť opozičné demokratické sily, aby v predčasných voľbách zbytočne neprepadli hlasy

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) ponúka všetkým opozičným demokratickým stranám spoluprácu. Podľa predsedu hnutia Igora Matoviča je spojenie síl potrebné, aby zbytočne neprepadli hlasy demokratických voličov vo volbách.

„Tak ako sme podali v posledných parlamentných voľbách pomocnú ruku našim partnerom z hnutí NOVA a Zmena Zdola, chceme teraz podať pomocnú ruku všetkým opozičným parlamentným aj neparlamentným silám. Myslíme si, že po dvadsiatich rokoch je čas na nové SDK, nedovolíme, aby prepadli stovky tisíc hlasov,“ uviedol Matovič, ktorý zároveň upozornil, že kým nebude schválený zákon o predčasných voľbách, mali by ľudia pokračovať vo vytváraní tlaku na verejnú moc. „Tí ľudia, ktorí túžia po slušnejšom Slovensku by nemali poľaviť, pretože dobre vieme, ako to v našej politike chodí, jeden deň sa niečo vyhlási, ale na druhý deň to nemusí platiť. Preto ich chcem vyzvať, aby v piatok prišli na protest a opäť ukázali túžbu po zmene.“

Podľa Igora Matoviča je takýto postup zodpovedným a správnym riešením. „My budeme zodpovední, dávame verejný prísľub, že neumožníme skorumpovanej hydre znovu vládnuť. Nebudeme sa sebecky hrať na svojom piesočku, nedovolíme prepadnúť hlasy. Našim cieľom je spájanie,“ vyjadril sa predseda obyčajných s tým, že práve nejednotnosť je problémom, ktorý chce OĽANO odstrániť. „Ľudia chcú vidieť zodpovednosť a vedieť, čo bude deň po Ficovi. Chceme si sadnúť s demokratickými opozičnými silami a predstaviť ľuďom spoločný program. Naše hnutie má odborníkov v podobe tieňových ministrov, ktorých sme predstavili. Máme 180-stranový politický program a viac ako 500 konkrétnych riešení. Chceme diskutovať, vytvoriť alternatívu a chceme, aby sa z nášho programu dostalo do vládneho programu maximum,“ vyjadril sa Matovič, ktorý zároveň rešpektuje rozhodnutie strany SaS ísť do volieb samostatne.

„Sú časy, keď je potrebné sa ľudí spýtať, čo si myslia, ako si predstavujú krajinu a akú majú víziu o budúcnosti. Ten čas prišiel, hoci som neverila, že príde tak skoro a za takých smutných okolností,“ uviedla Veronika Remišová, podľa ktorej nestabilita vo vládnej koalícii, ktorá začala už pri eurofondovom škandále v lete spôsobila, že Slovensko je opäť v hlbokej kríze. „Ľudia neveria politikom, ktorí ich zastupujú, neveria inštitúciám, neveria štátu ako takému. Vláda sa rozpadá, ani po troch dňoch rokovaní vládna koalícia nebola schopná nájsť východisko z krízy. Ľudia chcú stabilitu, chcú bezpečnosť, chcú štát, ktorý ich vie ochrániť. A chcú vládu, ktorá nechce rabovať, ale slúžiť,“ povedala.

„Dúfam, že strany SMER a SNS budú mať toľko úcty a zodpovednosti k občanom, že podporia ústavný zákon o skrátení volebného obdobia a na Slovensku nebudú vytvárať bezvládie. Keď nechcú a nevedia vládnuť, musia ľuďom umožniť, aby sa rozhodli,“ vyjadrila sa Remišová a dodala: „Mám dôveru v ľudí, v ich nekonečnú silu a odvahu aj v ťažkých časoch. Mám rada Slovensko a je mi cťou mu slúžiť. Aj v týchto ťažkých časoch, ktoré nás čakajú.“ 

Poslanci OĽANO na schôdzi NR SR predložia svoje zákony, no pri začiatku schôdze sa nezaprezentujú.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program