OĽANO k aktuálnej situácii v RTVS: Tvrdá normalizácia, hrubá propaganda vládnucich strán a snaha o odstránenie opozície z verejnoprávneho média

Ako uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová, „z interných pravidiel RTVS je zrejmé, že ide o tvrdú normalizáciu verejnoprávnej televízie, hrubú propagandu vládnucich strán a snahu o odstránenie opozície z verejnoprávneho média. Je neprijateľné, že vedenie televízie dalo pokyn redaktorom neinformovať o návrhoch opozície. Takisto je škandalózne, že vedenie hodnotí návrhy opozičných strán ako nepripravené a nesystémové, hoci často sú to práve opozičné návrhy, ktoré opravujú chyby v návrhoch vládnej koalície,“ povedala Remišová, podľa ktorej je takisto bežnou praxou, že vládna koalícia návrhy hnutia OĽANO okopíruje, ako sa to naposledy stalo pri príplatkoch za nočnú prácu a prácu cez víkendy, alebo pri podpore rodín.

Postup RTVS je podľa Remišovej znakom, že je ohrozená nezávislosť a sloboda verejnoprávnych médií na Slovensku. „Verejnoprávnu televíziu platia ľudia zo svojich daní. Platia ju aj voliči opozície, ktorí majú plné právo byť objektívne a nezávisle informovaní o politickom dianí. Pokyny, ktoré šéfka spravodajstva vydala pre redaktorov takisto znemožňujú informovanie o najväčších a závažných korupčných kauzách, keďže redaktori môžu brať informácie len zo správ tlačových agentúr,“ upozornila Remišová na fakt, že väčšinu káuz otvorili práve spravodajské internetové portály.

„Z tohto dôvodu žiadame okamžitý odchod šéfky spravodajstva Petry Stano Maťašovskej, pretože takýmto prístupom hrubo pošliapava fungovanie verejnoprávnych médií. Takéto zneužívanie moci je v demokratickej spoločnosti neakceptovateľné,“ dodala Remišová.

„Ak je pravda, že existuje dokument s takýmto obsahom, považujem to, slušne povedané, za škandál,“ uviedla podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Natália Milanová a pokračovala: „Verím, že človek dokáže byť novinár – profesionál aj po predchádzajúcom pôsobení ako hovorca, ale obsah tohto dokumentu dokazuje, že pre niektorých je to nad ich mentálne schopnosti. Ak sa potvrdí, že autorom je šéfka spravodajstva, tak je to na okamžitú rezignáciu.“

Zakazovať informovať o aktivitách opozície je podľa Milanovej na hranici cenzúry a diktatúry jednej strany. „Niečo podobné sa deje v Maďarsku, Poľsku, Rusku a vo Venezuele, kde všetci vieme, ako to vyzerá,“ tvrdí Milanová.

„Opozícia má za úlohu kontrolovať aktuálnu moc a tiež prinášať riešenia, na ktoré koalícia nemá kapacity alebo odvahu. Opozícia nemá výkonnú moc a opozičný poslanec môže len a len predkladať zákony, ktoré považuje za správne. A vyslovene sa ohradzujem voči urážke zo strany pani Stano-Maťašovskej, že aj moje návrhy zákonov nie sú odborne pripravené a slúžia len na zviditeľnenie,“ vyjadrila sa N. Milanová. „Ja prinášam riešenia, ktoré považujem za správne bez ohľadu na to, či je to populárne alebo nie a v tom naďalej mienim pokračovať,“ doplnila.

Za vrchol arogancie Milanová považuje zákaz informovať o občianskych protestoch. „Táto interná rozhlasová norma je za hranou zákona o RTVS a od generálneho riaditeľa rtvs budem na výbore pre kultúru a média žiadať vysvetlenie,“ uzavrela Natália Milanová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program