OĽANO k návrhu poslanca Fica: Zákon musí platiť pre všetky vrcholové politické funkcie, nie len pre úrad prezidenta

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) reagovali na poslanca Roberta Fica, ktorý dnes predstavil navrhované zmeny v zákone o voľbe prezidenta.

Predseda hnutia OĽANO Igor Matovič položil Ficovi otázku, či zverejňovanie daňových priznaní kandidátov na prezidenta bude vyriešením problémov Slovenska. „Poslanec Fico veľmi dobre vie, že slovenskú politiku a verejný záujem ohrozujú práve ľudia, ako on či Robert Kaliňák, ktorí majú napísané svoje majetky na biele kone, a v skutočnosti obchodujú s daňovými podvodníkmi alebo bývajú v bytoch daňových podvodníkov, a dlhé roky od nich berú úplatky,“ uviedol Matovič.

„To, čo Fico navrhuje, v skutočnosti žiadny problém v súvislosti s očistou politiky nerieši,“ vyjadril sa Matovič a pokračoval: „Naše hnutie nemá najmenší problém s tým, aby bol ktokoľvek, kto chce vstúpiť do vrcholovej politiky, zaviazaný odkryť nielen daňové, ale aj bankové tajomstvo, či aby sa zverejnili všetky vyšetrovacie spisy, ktoré boli vedené v súvislosti s ním,“ povedal.

„Kandidát na prezidenta, ktorý vo voľbách nakoniec získa jedno percento, Slovensko ničím neohrozí, ale bývalý premiér, dnes poslanec, ktorý šesť rokov býva v byte daňového podvodníka a berie od neho úplatky, ten Slovensko ohrozuje a robí mu verejnú hanbu,“ uzavrel predseda Obyčajných Igor Matovič.

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽANO Veroniky Remišovej Robert Fico rád používa dvojitý meter. „Jeden, veľmi  flexibilný používa na seba a na svojich ľudí, ako napríklad Bašternák, u ktorého stale Robert Fico býva. Druhý používa na opozičných politikov, alebo na ľudí, ktorí kritizujú vládnu koalíciu,“ uviedla Remišová a pokračovala: „Robert Fico hovorí, že na čele štátu by nemal stáť daňový podvodník, no na čele štátu dlhodobo stál človek, ktorý u človeka obvineného z daňových podvodov býval.“

Ako ďalej uviedla Remišová, odhliadnuc od týchto skutočností, väčšia transparentnosť pri správe daní je potrebná. „S týmto riešením nemáme žiadny zásadný problém za predpokladu, že sa budú zverejňovať daňové priznania všetkých politikov, tak, ako je to aj v škandinávskych krajinách v rámci zásady, nikto nie je lepší, ako ten druhý,“ povedala Remišová, podľa ktorej Robert Fico nerieši verejný záujem, ale len to, čo sa mu práve hodí.

„Návrh Roberta Fica je tiež ukážkou neodborného riadenia štátu stranou Smer. Kampaň prezidenta Andreja Kisku, bola financovaná podľa starého zákona. Odvtedy platí nový zákon, podľa ktorého už všetky financie musia ísť cez transparentný účet,“ upozornila V. Remišová. „Ak Smer teraz hovorí, že zákon, ktorý pripravil najlepší, teraz už bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, vypovedá to len o tom, že vládna koalícia nie je schopná efektívne riadiť štát. Zákony by sa mali robiť poriadne a nie tak, že ich vládna koalícia každú chvíľu mení,“ dodala Veronika Remišová.

„Robert Fico chce týmto návrhom legalizovať svoje špinavé praktiky,“ myslí si poslanec za OĽANO Gábor Grendel, podľa ktorého u nás daňové tajomstvo funguje len veľmi selektívne. „Vzťahuje sa len na koaličných politikov. Na opozičných politikov žiadne daňové tajomstvo neplatí. Keď Robert Fico porušoval daňové tajomstvo Igora Matoviča, orgány činné v trestnom konaní povedali, že je to absolútne v poriadku, síce je to na hrane zákona, ale nebol spáchaný žiadny trestný čin,“ pokračoval Grendel.

„Ak Robert Fico potrebuje zlegalizovať svoje špinavé praktiky, tak to svedčí o tom, že aj on sám cíti, že časy, kedy fungovalo daňové tajomstvo na Slovensku selektívne, sa blížia ku koncu, a to je pre Slovensko a jeho obyvateľov naozaj dobrá správa,“ dodal Gábor Grendel.

Aj podľa tieňového ministra financií a hospodárstva Eduarda Hegera je Ficov návrh selektívny. „Transparentnosť je potrebná nie ako palica na svojich politických protivníkov, ale má to byť palica na všetkých podvodníkov, ktorí sa chcú obohacovať na úkor štátnych peňazí,“ uzavrel Heger s tým, že zákon musí byť aplikovaný naprieč celým politickým spektrom, nie iba na prezidentský úrad.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program