OĽANO k zastropovaniu veku odchodu do dôchodku: Fico dnes kapituloval, najprv musí schladiť Danka

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) sa vyjadrili k dnešnému nehlasovaniu o zastropovaniu veku odchodu do dôchodku. Podľa predsedu Obyčajných Igora Matoviča je za zrušením hlasovania postoj Andreja Danka, ktorému prekáža, že v návrhu je zapracovaná podmienka OĽANO.

„Boli sme ústretoví, chceli sme pomôcť politickej strane, ktorú najviac kritizujeme s cieľom pomôcť našim matkám, lebo si myslíme, že ich práca matky nie je dostatočne ohodnotená,“ uviedol predseda hnutia OĽANO Igor Matovič s tým, že OĽANO už minulý rok predkladalo návrh, aby matky chodili do dôchodku o rok skôr za každé ich dieťa, ktoré dosiahne minimálne učňovské vzdelanie.„Bohužiaľ, vládna koalícia nebola minulý rok ochotná podporiť zavedenie tohto princípu, ktorý v podobnej miere fungoval na Slovensku aj v minulosti,“ pokračoval.

Hnutie OĽANO bolo ochotné podporiť návrh Smeru na zastropovanie dôchodkového veku s podmienkou, že do návrhu bude zapracovaný aj skorší odchod žien do dôchodku o rok skôr za každé jedno vychované dieťa, ktoré dosiahne minimálne učňovské vzdelanie. „Vyzeralo to, že je ruka v rukáve, no do procesu vstúpil Andrej Danko. Dupol nožičkou, povedal si, že OĽANO nesmie byť podpísané pod žiadnym návrhom zákona, že v žiadnom prípade nemôže byť podmienka, ktorá by matkám umožňovala skorší odchod do dôchodku podľa počtu detí,“ vyjadril sa Matovič, podľa ktorého takýmto krokom Andrej Danko zabránil tomu, aby sa tento princíp vrátil do dôchodkového systému.

„Teraz sa ukáže, aké karty má v rukách Robert Fico. Dnes kapituloval, stiahol návrh zákona, pretože vedel, že nenájde potrebnú väčšinu v parlamente. Teraz musí schladiť Andreja Danka. Keď Danko prestane žiarliť a hlúpo ubližovať matkám, sme pripravení rokovať, ale naša podmienka ostáva stále nezmenená,“ uzavrel Igor Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program