OĽANO: Koaliční poslanci dnes ukážu, či myslia pomoc farmárom úprimne

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyzvali poslancov vládnej koalície, aby pri dnešnom hlasovaní podporili ich návrh, ktorý rieši problémy protestujúcich farmárov.

Dnes budú poslanci Národnej rady SR hlasovať o návrhu zákona, ktorý už siedmykrát predložil do parlamentu poslanec za OĽANO a tieňový minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Martin Fecko. Zákon hovorí o tom, že pokiaľ chce ktokoľvek čerpať priame dotácie na pôdu, jeho povinnosťou je mať list vlastníctva alebo nájomnú zmluvu k pozemku, na ktorý žiada dotáciu. „Je to základná premisa, ktorú uznáva celá vyspelá Európa, len na Slovensku sme na ňu akosi zabudli,“ uviedol Martin Fecko, podľa ktorého je podstatou zákona to, aby vlastnícke právo vlastníka pozemku bolo nad užívacím právom. „Žiaľ, dnes je dotačná politika postavená na právach užívateľa, nie na právach vlastníka. Práve toto pokladáme za hlavný kameň úrazu, ktorý spôsobuje anomálie, protesty, napätie a rozbroje medzi našimi farmármi,“ pokračoval Fecko.

Tieňový minister pôdohospodárstva zároveň opätovne upozornil ministerku Gabrielu Matečnú na zákon o pôde, ktorý hovorí, že okrem vlastníka majú právo pôdu užívať iné osoby len na základe zmluvy uzavretej s vlastníkom, alebo na základe zmluvy uzavretej s pozemkovým fondom, ak nie je zákonom stanovené inak. „Vládni poslanci dnes ukážu, či myslia pomoc farmárom úprimne alebo neúprimne,“ dodal Fecko.

Koaličných poslancov vyzval na podporenie zákona z dielne OĽANO aj tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger„Farmári minulý týždeň naformulovali memorandum, ktoré podpísali za účasti opozičných strán, keďže koaličné strany sa rokovania s farmármi nezúčastnili. Náš zákon rieši hneď dva body z tohto memoranda,“ uviedol Heger a dotkol sa aj plánovaného zvyšovania podielu domácich potravín v slovenských obchodoch, ktoré avizovala vláda. „Ak by to vláda myslela s podielom našich potravín v slovenských obchodoch naozaj vážne, musela by v prvom rade výrazne zvýšiť záujem o slovenských farmárov. Nemôže im klásť polená pod nohy, naopak, musí im ponúknuť plnú súčinnosť,“ pokračoval E. Heger a upriamil pozornosť na premiéra Petra Pellegriniho, ktorý sa odmietol s farmármi stretnúť, či na ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú, ktorá si pred stretnutím s farmármi diktovala podmienky.

„Chcem preto vyzvať koaličných poslancov, aby dnes pri hlasovaní dokázali, že im naozaj záleží na tvrdo pracujúcich slovenských farmároch, a že im záleží na odstraňovaní prekážok, ktorým naši farmári čelia,“ uzavrel Eduard Heger.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program