OĽANO mení názov a spája. Do volieb ide spoločne so stranou NOVA

„Niekedy nemusíte vysloviť slová, lebo viete, že ste na jednej lodi, že máte rovnaké hodnoty, bojujete rovnako proti korupcii a viete, že politik by nikdy nemal okrádať svojich voličov,“ uviedol dnes Igor Matovič na tlačovej konferencii k deklarovaniu volebnej spolupráce so stranou NOVA a zmene názvu hnutia na OBYČAJNÍ ĽUDIA (OĽANO), NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI (NEKA), NOVA, SLOBODNÍ A ZODPOVEDNÍ, PAČIVALE ROMA, MAGYAR SZÍVEK.

Podľa Matoviča je v politike dôležitá úprimnosť a čestnosť a preto je rád, že došlo k dohode o spoločnom postupe do volieb s hnutím NOVA Gábora Grendela. Ocenil pritom doterajšiu spoluprácu s podpredsedom NR SR Grendelom, poslankyňou Annou Andrejuvovou či bývalým štátnym tajomníkom rezortu financií Marcelom Klimekom. Zároveň ocenil fundovanosť, lojálnosť a rozvahu predstaviteľov NOVA v mnohých situáciách. „Veľmi radi podávame túto partnerskú ruku, lebo do volieb musíme spojiť všetky sily. Každý jeden čestný človek musí zabrať,“ zdôraznil Matovič a dodal, že „vo voľbách nesmú prepadnúť hlasy, aby sme sa 1. októbra nezobudili do novodobej totality.“

Predseda hnutia NOVA Gábor Grendel zdôraznil, že „Slovensko má za sebou historicky najúspešnejšie obdobie v boji proti korupcii.“ Povedal, že „len vďaka zmene vo voľbách mohli čestní ľudia na prokuratúre a polícii konať a podarilo sa odkryť obrovské množstvo korupčných káuz, ktoré zasiahli aj vysokých štátnych funkcionárov.“

Po predčasných parlamentných voľbách je tu však podľa Grendela veľké riziko návratu mafiánskych praktík do vlády, polície, či na prokuratúru. Mnohí si toto riziko vďaka prekrytiu inými témami neuvedomujú a preto dúfa, že spolupráca s OĽANO prispeje k zvráteniu tohto nebezpečenstva.

Igor Matovič zároveň predstavil platformy, ktorým chce dať hnutie pod skratkou „OĽANO A PRIATELIA“ priestor na svojej kandidátke. Ide nielen o hnutie NOVA, ale zároveň platformu „Nezávislí kandidáti“, ktorá dáva možnosť kandidovať ľuďom bez záujmu o členstvo v politických stranách a „Slobodní a zodpovední“, teda miesto pre umiernených liberálov. Ďalšie dve platformy hnutie vytvorilo pre rómsku komunitu, „Pačivale Roma“ a maďarskú komunitu „Magyar Szívek“. Podľa Matoviča ide o vyjadrenie už existujúcej skutočnosti, pretože OĽANO vytváralo aj v minulosti na kandidátke miesto pre rôzne cítiacich ľudí a zástupcov komunít.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program