OĽANO: Nepodporíme bábkovú vládu Petra Pellegriniho

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) berie rozhodnutie Prezidenta SR Andreja Kisku vymenovať vládu Petra Pellegriniho na vedomie. Považuje ju však za výsmech do očí pozostalých po zavraždených Martine Kušnírovej a Jánovi Kuciakovi, preto ju zajtra v žiadnom prípade nepodporí.

Predseda OĽANO Igor Matovič uviedol, že hnutie nevysloví dôveru novej vláde z úcty k dvom mladým zavraždeným ľuďom. „Ľudia túžia po spravodlivom Slovensku, nechcú, aby nám vládla mafia v akejkoľvek podobe. Nenastala žiadna zmena. Robert Fico namiesto seba dosadil bábku Pellegriniho, Kaliňák namiesto seba dosadil bábku Druckera. Zahrali bábkové divadlo, premaľovali chobotnicu a nič sa nezmenilo,“ vyjadril sa predseda obyčajných s tým, že jasným dôkazom hry, ktorú Robert Fico spolu s Robertom Kaliňákom na občanov hrajú je aj dnešný citát nového ministra vnútra Tomáša Druckera. Ten na otázku novinára, ako chce zmeniť voľbu policajného prezidenta tak, aby nebola spolitizovaná povedal: „To, čo chceme urobiť je trošku vytvoriť nejaký transparentnejší spôsob, aspoň tak som to komunikoval, alebo diskutoval s pánom ministrom vnútra Kaliňákom.“ „Toto povedal nový minister vnútra, od ktorého očakávame zásadné zmeny a nezávislú políciu. Od ktorého očakávame, aby vyšetrovatelia boli konečne slobodní, aby mohli ísť slobodne po krku každému skorumpovanému politikovi, aby mohli naozaj slobodne vyšetriť kauzy, o ktorých Ján Kuciak písal,“ vyjadril sa Matovič a pokračoval: „Čiže nie nezávislého policajného prezidenta, nie nezávislú políciu, ale trošku kamufláže, aby nám zalepili oči presne tak isto, ako s tou vládou, ktorú dnes pán prezident vymenoval.“

Podľa Matoviča sa Slovensko dnešným vymenovaním vlády nikam neposunulo. „Smer bude naďalej vyšetrovať mafiu Smeru, o ktorej Ján Kuciak písal. Ľudia budú naďalej platiť dane, a majitelia štátu ich budú beztrestne rozkrádať. Novú vládu preto považujeme za výsmech do očí pozostalých po Martine Kušnírovej a Jánovi Kuciakovi. Z tohto dôvodu ju zajtra v žiadnom prípade nepodporíme,“ povedal Igor Matovič, ktorý v tejto chvíli považuje za jedinú možnosť na vyriešenie súčasnej situácie referendum o predčasných voľbách. „Uvedomujeme si, že to bude ťažký zápas. Vyzbierať 350-tisíc podpisov nie je jednoduché, ale do politiky sme nešli, aby sme leňošili, ale aby sme si to tu poctivo odmakali,“ dodal s tým, že pevne verí v dohodu s demokratickými opozičnými stranami na veľkom opozičnom referende za predčasné voľby.

„Nechceme demokraciu len trošku. Chceme dosiahnuť slušnú spoločnosť a slušnú vládu. Táto vláda je skôr stará, než nová. Len predstiera, namiesto toho by mala garantovať zásadné zmeny,“ uviedol poslanec za OĽANO Ján Budaj, ktorý sa obrátil na verejnosť a mladú generáciu: „Tridsať rokov čakáme na to, aby sme na Slovensku usporiadali pomery. Teraz máte štafetu v rukách vy. Nenechajte na pokoji víziu slušného Slovenska, nenechajte na pokoji vládu, ktorá by to chcela len predstierať. Príďte zajtra akýmkoľvek spôsobom prejaviť, že ideme ďalej.“

Podľa Budaja je očividné, že táto vláda sa bude usilovať iba o predstieranie zmeny. „Bola tak založená a aj sa tak vyjadruje. Nezaslúži si vyslovenie dôvery,“ vyjadril sa Budaj, ktorý takisto oznámil, že dôveru novej vláde nevysloví.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program