OĽANO poslancom vládnej koalície: Plat síce zoberiete, no v práci nie ste. Vysvetlite to ľuďom, ktorí si dnešok musia odmakať v práci

Zablokovaním mimoriadnej schôdze vládna koalícia zobrala právo každému demokratickému voličovi na Slovensku, aby opoziční poslanci hájili jeho záujem. Tvrdia to predstavitelia hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) v súvislosti s neotvorením dnešnej mimoriadnej schôdze, na ktorej mal byť odvolávaný premiér Peter Pellegrini.

Ako uviedol predseda hnutia OĽANO Igor Matovič, napriek tomu, že dnes boli mnohí poslanci vládnej koalície podpísaní na prezenčnej listine, pred začiatkom schôdze sa prezentovali len traja z nich. „Čiže plat síce zoberú, ale v práci nie sú. Ja sa teda pýtam pána Pellegriniho, či toto považuje za spravodlivé voči ľuďom, ktorí si dnešok musia poctivo odmakať v práci,“ uviedol Matovič, podľa ktorého sa dnes Peter Pellegrini zachoval rovnako, ako sa správa už 19 rokov v strane SMER-SD. „Peter Pellegrini od začiatku svojej kariéry v Smere pomáhal budovať systém, ktorý vyhovoval ľuďom, ako Marián Kočner. Od začiatku asistoval Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi pri tom, keď títo ľudia sprivatizovali spravodlivosť a urobili z nej tovar,“ vyjadril sa Matovič s tým, že P. Pellegrini potichu mlčal pri každej „zlodejine“, ktorú SMER počas svojich vlád spáchal. „Ani raz sa neozval a neupozornil, že to, čo predvádza Smer, je vytváranie štátu v štáte, kde spravodlivosť nerozhoduje bez ohľadu na to, kto pred ňou stojí, ale na základe toho, kto má v peňaženke viac peňazí a tie správne čísla v telefóne. Peter Pellegrini je priamo zodpovedný za to, že nám tu vyrástla obluda menom Marián Kočner,“ pokračoval.

Podľa Matoviča, namiesto toho, aby Pellegrini okamžite po prevalení aktívnej komunikácie štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej s vtedy hlavným podozrivým (dnes už obvineným) z objednania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Mariánom Kočnerom vyvodil voči Jankovskej politickú zodpovednosť,  boli sme svedkami dvojtýždňového vyhovárania. „Chceli sme od Petra Pellegriniho, aby vyvodil voči Jankovskej politickú zodpovednosť, a aby zabezpečil morálku vo vláde, lebo vláda bez morálky nie je vládou spravodlivosti, ale vládou mafie,“ povedal Matovič s tým, že Pellegrini sa v kľúčovej situácii postavil na stranu mafie, nie na stranu spravodlivosti. „Som presvedčený, že zradil nielen demokratických opozičných voličov, ale aj absolútnu väčšinu voličov strany Smer,“ doplnil.

Predseda OĽANO tvrdí, že Pellegrini sa evidentne spolieha na to, že SMERu sa podarí naďalej „ohlupovať“ voličov, tak ako to robia už dlhodobo. „Spoliehajú sa na to, že potichu prežijú aj túto obludnú skutočnosť, že spojka mafie pôsobila na druhej najvyššej funkcii na ministerstve spravodlivosti. Preto sa boja mimoriadnej schôdze, a preto ju dnes neschválili,“ vyjadril sa I. Matovič s tým, že z vládnej koalície sa na začiatku schôdze prezentovali len traja poslanci. „Ak by teda bola prítomná aj celá opozícia do nohy, s tromi hlasmi koalície by sme schôdzu aj tak nedokázali otvoriť. Je povinnosťou opozície, aby sme zvolali mimoriadnu schôdzu, keď vláda zlyhala, a na križovatke dejín pre Slovensko sa rozhodli namiesto ľuďom slúžiť mafii. Svojím rozhodnutím koaliční poslanci znásilnili Ústavu a zobrali právo každému demokratickému voličovi na Slovensku, aby mohol byť jeho záujem hájený prostredníctvom opozičných poslancov,“ dodal Igor Matovič.

Nespokojnosť s obštrukciami vládnej koalície vyjadril aj poslanec za OĽANO Ján Budaj. „Premiér Peter Pellegrini sa vyhýba mimoriadnej schôdzi, lebo veľmi dobre tuší, že bilancia jeho jeden a pol ročného vládnutia je žalostná, a na tejto schôdzi by sa začala odpočítavať,“ povedal Budaj. „Keby sme chceli vypočítať všetky zlyhania strany SMER-SD, tak by nám na to nestačilo ani desať takýchto schôdzí. Žiaľ, dnes musíme konštatovať, že Pellegrini je iba bábkový premiér, ktorý ďalej replikuje politiku Roberta Fica, možno len s príjemnejšou tvárou,“ uzavrel J. Budaj.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program