OĽANO pozýva demokratické opozičné strany k iniciatíve verejného hlasovania

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) pozýva demokratické opozičné strany Za ľudí, PS/Spolu, SaS, KDH a Sme Rodina, aby sa pridali k iniciatíve verejného hlasovania občanov o kľúčových riešeniach pre Slovensko. Predseda hnutia OĽANO Igor Matovič vyzval ostatné demokratické opozičné strany, aby pridali aj svoje návrhy k 11-tim otázkam, ktoré v sobotu predstavilo hnutie OĽANO, a aby ich spoločne podrobili verejnému hlasovaniu.

„Obrovská masa potenciálnych demokratických voličov čaká na spoločný signál demokratickej opozície, že dokážeme ťahať za jeden povraz a správať sa zodpovedne. Potrebujú však vedieť, aké Slovensko im dokážeme deň po Ficovi garantovať, nie len sľúbiť,“ uviedol Igor Matovič s tým, že mnoho z týchto ľudí nechodí voliť práve preto, lebo nechcú voliť mačku vo vreci. „Každá zo strán už 30 rokov pred voľbami sľubuje všetko možné, ale akosi sa do vládneho programu dostáva len minimum z týchto sľubov. Mnohí ľudia potom rezignujú a nechodia voliť,“ pokračoval s tým, že ak demokratická opozícia urobí ponuku pre všetkých voličov na Slovensku spoločne, je presvedčený, že k voľbám príde možno pol milióna z dvoch miliónov ľudí, ktorí voliť nechodia.

„Andrej Kiska, Michal Truban, Miroslav Beblavý, Richard Sulík, Alojz Hlina, Boris Kollár, ukážme, že nám naozaj záleží na názore voličov. Že nechceme ľudí iba k tomu, aby nás volili, ale že nám reálne záleží na tom, čo ich trápi, že to chceme spoločne vyriešiť a nechať ich rozhodnúť o tom, čo bude napísané v prvých riadkoch programového vyhlásenia vlády,“ vyjadril sa Matovič s tým, že v súčasnej situácii je to jediná správna cesta, ktorú môže demokratická opozícia spoločne urobiť. „Prvýkrát v histórii Slovenskej republiky to môžu byť voľby, kedy aj tí ľudia, ktorých strana nakoniec vo vláde nebude, budú mať pocit, že vo voľbách neprehrali. Lebo budú vedieť, že sa príjmu také zmeny, na ktorých aj im záleží,“ doplnil Matovič s tým, že registruje veľmi pozitívny ohlas verejnosti na 11 otázok, ktoré v sobotu predstavilo OĽANO.

Vo verejnom hlasovaní sa bude OĽANO pýtať ľudí, či súhlasia s opatreniami:

 1. Zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov.
 2. Odmena pre toho, kto usvedčí korupčníka.
 3. Zavedenie bezplatného objednávania k lekárovi.
 4. Zavedenie povinnosti vykonať operačné zákroky pri nádorových ochoreniach do 14 dní od indikácie operácie klinickým onkológom.
 5. Poskytovanie tehotenského príspevku 200 eur budúcim mamičkám už od štvrtého mesiaca tehotenstva.
 6. Zavedenie bezplatnej dopravy pre študentov, dôchodcov a ZŤP vo vlakoch, autobusoch a MHD.
 7. Zavedenie povinnej škôlky od 3 rokov pre deti z rizikového/nepodnetného rodinného prostredia.
 8. Povinnosť platenia faktúr podľa poradia.
 9. Platnosť zmien v podnikateľských zákonoch vždy len od 1. januára.
 10. Zavedenie 10% zľavy zo všetkých poplatkov štátu pre všetkých občanov, ktorí sa zúčastnili parlamentných volieb.
 11. Zavedenie elektronického hlasovania vo voľbách.

OĽANO chce verejné hlasovanie spustiť už túto sobotu. Ak by sa však chceli k iniciatíve pridať ostatné demokratické opozičné strany, OĽANO umožní posunutie termínu spustenia hlasovania na neskorší termín.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program