OĽANO predstavilo najlepšiu kandidátku, akú kedy malo

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) postavilo do parlamentných volieb 2020 najlepšiu kandidátnu listinu, akú kedy malo. Jednotkou kandidátky je obyčajná žena z východu, pedagogička a občianska aktivistka Mária Šofranko. Súčasní poslanci NR SR za OĽANO kandidujú tradične z posledných miest na kandidátnej listine.

OĽANO dalo na čele kandidátky opäť priestor žene. „Nezaregistroval som, že by nejaká relevantná strana dala na prvom mieste svojej kandidátky priestor žene. My sme tak urobili v posledných voľbách, a robíme tak aj teraz. Je to z úcty voči našim ženám. Pevne verím, že naša jednotka na kandidátke Mária Šofranko bude stelesnením súboja Dávida s Goliášom, ktorý nám tu 12 rokov berie nádej na dôstojný život,“ uviedol predseda hnutia Igor Matovič. „Máriu Šofranko poznám ako čestnú a dobrú ženu. Nenašiel som žiadneho človeka, ktorý by jej niekedy niečo vytkol alebo voči nej cítil nejakú zášť,“ pokračoval.

Mária Šofranko pochádza zo Spišskej Novej Vsi a je dlhoročná pedagogička, ktorá sa venuje vzdelávaniu detí a mládeže. „Pred mesiacom sa mi narodil vnúčik, a vôbec mi nie je jedno, v akej krajine bude vyrastať. Preto som sa rozhodla vstúpiť do politiky,” uviedla M. Šofranko a pokračovala: “Nie som politička, som obyčajná žena z východu, ktorá chce pre našu krajinu urobiť niečo viac.”  

Dvojkou je tieňový minister obrany za OĽANO Jaroslav Naď, ktorý bol nezmyselne obvinený šéfom Vojenského spravodajstva Jánom Balciarom z toho, že sa mal dopustiť trestného činu ohrozenia utajovanej skutočnosti. Balciarove obvinenia však boli postavené na vode a Naď si včera prevzal rozhodnutie o zrušení obvinenia. „Nenechám sa nikým a ničím zastrašiť. Stojím pevne za svojím slovom a nebudem sa báť robiť svoju prácu poctivo a zodpovedne. Budem robiť všetko preto, aby sa všetkým ľuďom v tejto krajine žilo lepšie,“ vyjadril sa Naď.

Číslo 3 na kandidátke bude zastávať Lukáš Kyselica, bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila. Je to človek, ktorý mimoriadne „ležal v žalúdku“ ľuďom ako Kočner, Rusko či Bodor. Uchránil originál nahrávky Gorila a postavil sa špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi, ktorému odovzdal len kópiu tejto nahrávky. „Chcem čo najmenej rozprávať a čo najviac konať. Chcem, aby sme vytvorili potrebné zákony pre boj s organizovanou kriminalitou ekonomického charakteru. Musí tu byť niekto, kto bude hájiť aj záujmy policajtov, ktorí stoja na strane pravdy,“ povedal Kyselica.

OĽANO pôjde do volieb spoločne s tromi menšími stranami. Podobne, ako v roku 2016, na kandidátke OĽANO budú zástupcovia hnutí NOVA a Zmena Zdola. Treťou stranou, s ktorou sa OĽANO nedávno dohodlo na spolupráci je Kresťanská únia, ktorej predsedníčka Anna Záborská kandiduje s číslom 4.

Päťkou na kandidátke hnutia OĽANO bude dlhoročný občiansky aktivista v boji proti hazardu, viacnásobný mestský poslanec v Starej Ľubovni a organizátor najväčších protestov pred komplexom Bonaparte Michal Šipoš. „Tak, ako sme do Starej Ľubovne priniesli pozitívnu zmenu, a dnes transparentne budujeme cesty, obnovujeme budovy a staviame nové športoviská, takisto chcem priniesť zmenu aj na Slovensku. Som presvedčený, že spoločne s ľuďmi na našej kandidátke prinesieme zmenu a verím, že ľudia nám v tom pomôžu. Urobím všetko preto, aby sme porazili mafiu,“ uviedol Michal Šipoš.

S číslom 6 kandiduje niekdajšia svetová tenisová 6-ka v rebríčku ATP Karol Kučera. Sedmičku obsadil známy herec, moderátor a aktivista Jozef Pročko. Na ôsmej priečke je Ján Mičovský, bývalý poslanec za OĽANO, celoživotný lesník a ochranár. S číslom 9 kandiduje symbol boja proti Mečiarizmu, matka zavraždeného Róberta Remiáša Anna Remiášová. „Nikdy som nechcela ísť do politiky, bola som nútená bojovať za spravodlivosť za zavraždené dieťa. Keďže som vedela, že Róbert sa mi nikdy nevráti, uvedomila som si, že vláda jedného muža sa po roku 98′ opäť preklopila.Ľud živorí, mladí ľudia nám utekajú do zahraničia, Slovensko ako národ je v jednom kuse ožobračovaný len preto, lebo tí mocichtiví a neustále kradnúci ľudia stále nemajú dosť,” povedala Remiášová.

Prvú desiatku uzatvára novinár Kristián Čekovský, ktorý bol spolu s viacerými kolegami prepustený z RTVS potom, čo si dovolil kritizovať pomery vo verejnoprávnom médiu. „Informácie, ktoré vychádzajú v posledných dňoch dokazujú, na aké dno nás stiahli najvyšší predstavitelia nášho štátu. Bude treba naozaj všetky ruky a nohy na to, aby sme sa vyhrabali z tohto dna,“ povedal Čekovský.

Aktívni poslanci za OĽANO a tieňoví ministri hnutia kandidujú opäť z posledných miest na kandidátke. „Sme jediné politické zoskupenie na Slovensku, ktorého poslanci kandidujú zo samotného konca kandidátky, a takto skladajú účty pred svojimi voličmi. Považujeme to za správne, lebo nie je umenie postaviť sa ako aktívny politik na prvé miesto kandidátky. Keď sa čestne postavíte na koniec, vyberú si vás iba vtedy, keď ste si to poctivo omakali,“povedal Matovič s tým, že je zároveň hrdý na to, že ani jeden zo súčasných poslancov nespochybňoval túto zásadu hnutia OĽANO.

„Máme skvelú kandidátku plnú skvelých ľudí. Ideme do boja s armádou dobrých ľudí, s ktorými chceme poraziť zlo, ktoré nám 12 rokov vládne,“ uzavrel Igor Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program