OĽANO predstavilo svoje nominácie na budúcich ministrov

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) v novej vláde preberie zodpovednosť za 7 ministerstiev. Na starosti bude mať rezort financií, vnútra, zdravotníctva, obrany, pôdohospodárstva, životného prostredia a kultúry.

Predseda OĽANO a budúci premiér Igor Matovič poďakoval partnerom z ostatných strán budúcej vládnej koalície za korektné a konštruktívne rokovania. „Sme si vedomí zodpovednosti, ktorú nám ľudia zverili, a tiež mimoriadne ťažkej situácie, v ktorej sa Slovensko nachádza. Veľmi ma teší, že každý z nás chce naozaj splniť to, čo ľuďom sľuboval pred voľbami. Že nám ide o riešenia, úprimnú pomoc ľuďom a o to, aby sme zo Slovenska urobili lepšie miesto pre život,“ uviedol Matovič, ktorý predstavil zostavenie budúcej vlády.

Ministrom financií bude Eduard Heger, ktorý v minulom volebnom období pôsobil v hnutí OĽANO ako tieňový minister financií a hospodárstva, a tiež predseda poslaneckého klubu. „Do tejto funkcie nastupujem s veľkou pokorou. Vládu preberáme v historicky náročných časoch, každé euro budeme musieť poctivo obracať, aby sme z neho vyťažili maximum. Verím však, že zomknutí a odhodlaní to zvládneme, a ukážeme, že politika je služba ľuďom,” vyjadril sa Heger.

Na ministra vnútra OĽANO nominovalo bývalého šéfa Vojenského spravodajstva Romana Mikulca. Vnímam to s veľkou pokorou a ako veľkú výzvu, najmä v tejto dobe, kedy treba riešiť krízu týkajúcu sa nás všetkých,“ povedal Mikulec.

Ako bolo už niekoľko dní známe, ministrom zdravotníctva sa stane Marek Krajčí. Ten doposiaľ pôsobil v hnutí OĽANO ako tieňový minister zdravotníctva, a tiež zastával funkciu podpredsedu Výboru NR SR pre zdravotníctvo. „Pri pandémii koronavírusu, ktorá nás zasiahla, vnímam svoju nomináciu na post ministra zdravotníctva ako obrovskú výzvu. Beriem ju však s pokorou, odhodlaním a novou nádejou na kvalitné slovenské zdravotníctvo,“ uviedol Krajčí.

Ministrom obrany bude Jaroslav Naď. Rezort obrany bude v najbližšom, veľmi náročnom období, veľmi dôležitou súčasťou krízového štábu. O to viac je potrebné, aby fungoval efektívne, transparentne a spoľahlivo,“ vyjadril sa Naď, ktorý doteraz pôsobil v hnutí OĽANO ako tieňový minister obrany a expert na obranu a bezpečnosť.

Rezort pôdohospodárstva povedie Ján Mičovský, celoživotný lesník, ochranár a bývalý poslanec NR SR za OĽANO. “Nastúpili sme do dvojitého zápasu – za fyzické zdravie občanov a morálne zdravie krajiny. Preto moje prvé rozhodnutia budú smerovať k tomu, aby som minimalizoval zdravotné ohrozenie ľudí, s ktorými budem od soboty zvádzať tento zápas, a zároveň okamžite pretrhol sieť škodlivých rozhodnutí, ktoré do posledných chvíľ odchádzajúcej moci poškodzujú Slovensko. Rezort, do služby ktorého nastúpim, pokrýva plošne takmer celú krajinu, a preto vykonám všetko potrebné, aby naše programové vyhlásenie účinne pokrylo všetky jej naliehavé potreby,” povedal Mičovský.

Ministerstvo životného prostredia bude mať na starosti Ján Budaj, doterajší tieňový minister envirorezortu za hnutie OĽANO. „Chcem zvýšiť váhu ochrany životného prostredia a otvoriť všetky informácie týkajúce sa kvality života občanov. V mnohých častiach Slovenska je treba okamžité zásahy na ochranu prírody a kvality života. Zmena vlády prichádza v najvyšší čas,“ poznamenal Budaj.

Ministerkou kultúry sa stane Natália Milanová, ktorá v minulom volebnom období zastávala v NR SR funkciu podpredsedníčky výboru pre kultúru a médiá. Kultúra na Slovensku stratila veľa drahocenného času, bola by som rada, keby sme už nestratili ani sekundu. No čakajú nás neľahké časy. Zvládneme ich jedine spolu,“ uzavrela Natália Milanová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program