OĽANO pristupuje k voľbe ústavných sudcov zodpovedne. Vyzývame koalíciu, aby nerobila obštrukcie

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyzýva vládnu koalíciu, aby nerobila obštrukcie a zvolila 18 dobrých kandidátov na ústavných sudcov. Obyčajní tiež vyzývajú na zjednotenie k tomu, aby sa Robert Fico, ktorý je dlhodobo zodpovedný za korupciu, klientelizmus a rozklad nášho štátu, nestal ústavným sudcom.

Dobré fungovanie Ústavného súdu SR je pre hnutie OĽANO kľúčovou záležitosťou a súčasnú voľbu ústavných sudcov považuje za jednu z najdôležitejších okamihov tohto volebného obdobia. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová. „Zvolíme kandidátov, z ktorých si prezident vyberie deviatich, a novozvolení sudcovia budú dvanásť rokov určovať, akým smerom sa bude uberať výkon a ochrana práv občanov na Slovensku. Či budeme mať krajinu, kde sa ľudia môžu spoľahnúť, že ich ústavné práva sú garantované a spravodlivo uplatňované pre všetkých. Štát, kde vládne zákon a spravodlivosť,“ vyjadrila sa Remišová, podľa ktorej nejde o voľbu, ktorá je dôležitá len pre súčasnú politickú zostavu. „Je to rozhodnutie na tri volebné obdobia. V čase, keď títo ľudia, ktorých si dnes zvolíme budú odchádzať z Ústavného súdu, deti, ktoré majú dnes šesť rokov už budú dospelé,“ upozornila.

Podľa Remišovej v poslednom čase zaznievajú z vládnej koalície hlasy, že sa nepodarí zvoliť 18 kandidátov a Robert Fico už niekoľko mesiacov strašil ústavnou krízou. „Dnes už vieme prečo. Vlastný prospech mu je prednejší, než osud a budúcnosť tejto krajiny. Pretože ak táto kríza nastane, bude umelo vyvolaná, kvôli ambíciám jedného človeka,“ myslí si V. Remišová, podľa ktorej vládna koalícia už 12 rokov vie, že 16. februára uplynie funkčné obdobie deviatich sudcov Ústavného súdu SR. „My sme si všetkých kandidátov pozorne  vypočuli  a môžeme zodpovedne prehlásiť, že medzi prihlásenými kandidátmi je osemnásť ľudí, ktorí spĺňajú odborné a ľudské predpoklady na danú funkciu. Sú medzi nimi výborní právnici a sú medzi nimi aj dobrí právnici,“ povedala.

„Vyzývame vládnu koalíciu, aby nerobila obštrukcie a zvolila osemnásť dobrých kandidátov, z ktorých si prezident vyberie deväť. Snažiť sa vnášať politiku a osobný prospech do tejto voľby je hazard s budúcnosťou a s charakterom Slovenska,“doplnila Remišová.

Predseda OĽANO Igor Matovič upozornil, že Robert Fico za 11 rokov vládnutia zvýšil dlh SR približne o 30 miliárd eur. „Do politiky sme vstúpili práve preto, že sme to chceli zastaviť, a keď nastane zmena vlády, chceme vyvodiť zodpovednosť, pozrieť sa na účty priateľov Roberta Fica a prezrieť si kšefty, ktoré počas svojej vlády kryl. Robert Fico sa veľmi obáva, že na konci tohto všetkého môže skončiť na súde, a preto urobí všetko, aby skončil na ústavnom súde,“ uviedol Matovič s tým, že Fico si chce funkciou ústavného sudcu zabezpečiť 12-ročnú osobnú imunitu a ako budúci možný predseda ústavného súdu by urobil všetko preto, aby ochránil aj svojich kumpánov.

„Úlohou opozície je tomuto obludnému zneužitiu ústavného súdu zabrániť. Ústavný súd nemôže byť politický orgán jednej politickej strany, ale mal by byť tzv. Olympom súdnictva. Mali by tam byť tí najlepší z najlepších, a nie tí najlojálnejší voči Robertovi Ficovi a bande, ktorá sa chystá znásilniť ústavný súd,“pokračoval Matovič s tým, že poslanci za OĽANO budú robiť všetko preto, aby nezávislosť ústavného súdu ochránili. „Za demokratickú časť opozície môžem povedať, že neregistrujeme žiadnu snahu zo strany vládnej koalície o dohodu či kompromis. Obávame sa, že u nich prebieha len snaha vymyslieť najľahší spôsob, akým ovládnuť ústavný súd. V rámci opozície prebiehali diskusie o odbornosti a morálke kandidátov, a som veľmi rád, že viaceré opozičné strany našli spoločnú dohodu,“ uzavrel Matovič.

Členovia ústavnoprávneho výboru Ján Marosz a Jozef Lukáč pripomenuli, že k vypočutiu kandidátov pristúpili zodpovedne a prijali výzvu prezidenta, aby sa zamerali nielen na odbornosť, ale aj morálku kandidátov na ústavných sudcov. „Táto voľba je v podstate jednoduchá. Máme dostatok kandidátov, je si z čoho vyberať. Berme ústavný súd ako poslednú baštu aj pre obyčajných ľudí, ktorí sa nemôžu dovolať spravodlivosti na civilných súdoch,“povedal Marosz a vyzval na zjednotenie k tomu, aby sa Robert Fico, ktorý je dlhodobo zodpovedný za korupciu, klientelizmus a rozklad nášho štátu, nestal ústavným sudcom.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program