OĽANO sa dohodlo s Kresťanskou úniou (KÚ) na spoločnom postupe vo voľbách. K spolupráci pozývajú aj KDH

Kresťanská únia (KÚ) pôjde do parlamentných volieb v roku 2020 na kandidátke hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO). Dnes to potvrdili lídri oboch hnutí Igor Matovič (OĽANO) a Anna Záborská (KÚ). Na stretnutie pri okrúhlom stole o spoločnom postupe v najbližších voľbách písomne pozvali aj  Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).

„Kresťanská únia bude zastupovať kresťanov v budúcom parlamente,“ uviedla predsedníčka Kresťanskej únie (KÚ) Anna Záborská a pokračovala: „Kresťania na Slovensku si zaslúžia zásadové zastupovanie svojich záujmov v parlamente. Musia mať za sebou ľudí, ktorí budú v parlamente vyjadrovať ich záujmy a ciele. Je preto mimoriadne dôležité spájať sily, aby budúca vláda postavila silné zoskupenie a očistila náš štát od neduhov, ktoré ho už viac ako desaťročie ničia.“

Aj keď vo voľbách do Európskeho parlamentu dosiahla Kresťanská únia (KÚ) ako novovzniknutá strana takmer 4 percentá, podľa Záborskej si Kresťanská únia (KÚ) uvedomuje hrozbu prepadnutia hlasov, preto rokovala s viacerými stranami, od ktorých dostali ponuky. Partnerskú dohodu našla KÚ v hnutí OĽANO. „Igor Matovič pristupoval ku Kresťanskej únii ako partner, ktorý chce, aby OĽANO posilnilo svoj kresťanský pilier. Som presvedčená, že je to najlepšie riešenie, aby kresťania mali silné zastúpenie v slovenskom parlamentne po roku 2020,“ doplnila Anna Záborská.

Podľa predsedu OĽANO Igora Matoviča zvedie Slovensko vo voľbách finálny zápas proti mafii a preto potrebuje zoradiť všetky šíky. „Bolo by nezodpovedné, ak by sme sa k niekomu správali tak, ako keby nebol hodný pristúpiť k tomuto boju. Považovali sme za mimoriadne zodpovedné podať partnerskú ruku Kresťanskej únii, pretože to myslia so Slovenskom a kresťanmi vážne,“ uviedol Igor Matovič s tým, že je rád, že OĽANO sa s Kresťanskou úniou dohodlo. „Sú to skutky spájania sa za Slovensko, za dobrú vec, za rodiny, za slabších a za ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc. Na ceste za našim cieľom nám však stojí prekážka v podobe mafie. Som veľmi rád, že Kresťanská únia ide s nami do spoločného zápasu za dobré veci pre ľudí. Verím, že tento boj za Slovensko spoločne vyhráme,“ doplnil Igor Matovič s tým, že spolu s Annou Záborskou pozývajú na stretnutie za okrúhlym stolom o spoločnom postupe v najbližších voľbách aj KDH. „Boli by sme veľmi radi keby sa KDH pridalo do nášho zoskupenia,“ dodal Matovič.

Spokojnosť nad dohodou OĽANO a KÚ vyjadril aj poslanec NR SR Richard Vašečka, ktorý ocenil úroveň rokovaní oboch hnutí o spolupráci. „Záleží nám na kresťanských tradičných hodnotách, cítime však potrebu zásadnej zmeny. Chceme zabojovať o zmenu v spravovaní štátu bez toho, aby sa neželaným smerom menili hodnotové otázky,“ vyjadril sa Vašečka s tým, že KÚ súhlasí s podmienkami OĽANO pre vstup do vlády, ktoré avizovalo nedávno. Taktiež predstavil priority KÚ, ktorými je presadzovanie prorodinnej politiky či ochrana života od počatia po prirodzenú smrť.

Poslanec NR SR Marek Krajčí je rád, že OĽANO robí všetko pre spájanie demokratických síl. „Politici ako Richard Vašečka a Anna Záborská mi boli vždy veľmi blízki, nakoniec Richard Vašečka ma v posledných voľbách pozval na kandidátku OĽANO. Preto som rád, že aj v nasledujúcich voľbách budeme na spoločnej kandidátke,“ povedal Krajčí.

Podľa predsedu poslaneckého klubu OĽANO Eduarda Hegera je situácia veľmi vážna a 29. februára sa rozhodne, či Slovensko nastúpi na cestu slobody a očisty. „Práve to je myšlienka, za ktorú OĽANO dlhodobo bojuje. Tento boj chceme dobojovať do víťazného konca, a v našom hnutí robíme všetko preto, aby sme mafiu, ktorá nám ukradla štát, v najbližších voľbách porazili,“ vyjadril sa Heger a dodal: „Skutky rozhodujú, toto je skutok, ktorý mobilizuje demokratické sily na to, aby sme mohli mafiu poraziť. Veľmi ma teší, že dnes sme urobili ďalší krok k víťazstvu.“

Kresťanská únie (KÚ) obsadí na kandidátke OĽANO minimálne 15 miest. Po vzájomnej dohode to môže byť viac.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program