OĽANO si pripomína 50. výročie okupácie Československa

Príchod vojsk Varšavskej zmluvy upevnil v Československu totalitu na ďalších 20 rokov. Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) si dnes si pripomína 50. výročie týchto smutných udalostí a pozýva všetkých ľudí na Námestie SNP, kde prebehne stretnutie všetkých slobodných občanov.

Ako tvrdí predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová, okupácia štátu cudzími vojskami je vždy obrovským zásahom do suverenity štátu a pokorením národnej hrdosti a svojbytnosti. „Vpád sovietskych vojsk zničil nádeje ľudí a základné právo obyvateľov rozhodovať o osude svojej vlastnej krajiny. Po okupácii nasledovala normalizácia, kedy sa na dôležité funkcie v štáte dostali častokrát neschopní, no novému režimu poplatní ľudia. Doplatila na to celá krajina,“ hovorí Remišová, podľa ktorej okupácia Československa sovietskymi vojskami proti vôli obyvateľstva predĺžila zločinný komunistický režim v našej krajine o ďalších dvadsať rokov. „Počas tohto obdobia bolo mnoho ľudí pozatváraných, iní zomreli na následky väzenia, prípadne ťažkých prác. Tento režim potláčal náboženskú slobodu, zatváral kňazov, rehoľné sestry, obmedzoval základné ľudské slobody a práva. Zatiaľ čo pred nástupom komunizmu sme boli jednou z najvyspelejších krajín, okupácia ešte viac prehĺbila ekonomické zaostávanie krajiny,“ pokračovala.

Práve kvôli týmto udalostiam sa podľa Remišovej ani dnes Slovensku nepodarilo dobehnúť životnú úroveň bohatých krajín. „Po okupácii u nás zostali desaťtisíce ruských vojakov, ktorých jedinou úlohou bolo zakročiť, ak by sa ľudia v Československu opätovne rozhodli krajinu zobrať do vlastných rúk a meniť k lepšiemu,“ vyjadrila sa V. Remišová s tým, že aj dnes je mimoriadne dôležité, aby si občania tieto výročia pripomínali a poučili sa z nich. „Mali by sme vždy brániť slobodu a suverenitu Slovenska, ako aj našich spojencov a nedopustiť, aby sa podobná situácia opakovala,“ uzavrela Veronika Remišová.

„Toto výročie pre mňa znamená úctu a rešpekt k odvážnemu odporu československého občianstva proti sovietskym okupantom. Niet takého prehľadu 20. storočia, v ktorom by neboli zábery tankov s bielym pásom a neozbrojených ľudí, ktorí sa proti nim stavajú doslova s holými rukami,“ povedal poslanec za OĽANO Ján Budaj, podľa ktorého by mal byť 21. august dávno rešpektovaný, ako deň úcty voči obetiam okupácie a nasledujúcich sovietskych represálií, ktoré postihli státisíce slovenských občanov.

„Sme to my, kto napokon vyhral, veď veľmoc, ktorá nás okupovala, už dávno zanikla, cudzie vojská sme vyhnali preč. Slovensko je dnes nezávislým štátom, chránené pred podobnou agresiou spoločenstvom demokratických štátov,“ vyjadril sa Ján Budaj, ktorý minulý týždeň spolu s Milanom Kňažkom vyzval ústavných činiteľov, aby si uctili obete odporu voči okupácii.

Hnutie OĽANO dnes pozýva všetkých ľudí na Námestie SNP, kde prebehne stretnutie všetkých slobodných občanov. Podujatie sa uskutoční pod záštitou poslanca NR SR Jána Budaja, v spolupráci s organizáciou Dcéry politických väzňov a hnutím OĽANO. Spoločne si pripomenieme august 1968, roky odboja proti okupácii a v neposlednom rade obete boja za slobodu.

Program podujatia:

16:00 – 21:00 Výstava dobových fotografií

16:00 – 21:00 Relax zóna priamo na námestí + street food

17:00 – 20:00 Historická električka s výnimočnými “pasažiermi” a dobovým premietaním

18:30 – Koncert kapely Tomáš Pohorelec & band.

19:30 – Koncert kapely Nocadeň

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program