OĽANO si pripomína 75. výročie SNP

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) si dnes pripomína 75. výročie Slovenského národného povstania, ktoré považuje za jednu z najvýznamnejších udalostí v histórii Slovenska.

„Neustále si chceme pripomínať víziu slobodného, spravodlivého a demokratického Slovenska, ktorej nositeľmi sú aj dnešní odporcovia totalít a demokrati,“uviedol predseda poslaneckého klubu OĽANO Eduard Heger. „Hrdinovia Slovenského národného povstania nám zanechali silné dedičstvo, ktoré nemôže ostať nepovšimnuté, a každý z nás sa ho môže chopiť v boji pri ochrane ťažko skúšanej slobody. Toto dedičstvo chceme niesť aj my, pretože nám záleží na budúcnosti našich detí, rovnako ako záležalo hrdinom SNP. Oni nasadzovali život, mnohí z nich ho aj položili, čím zaplatili tú najvyššiu cenu. Urobme všetko pre to, aby sa história nemusela opakovať,“ dodal Heger.

„Dnes je treba vzdať hold hrdinom povstania a súčasne sa spojiť proti každej sile, ktorá vnáša do spoločnosti vírusy fašizmu. Fašizmu sme sa vzopreli za cenu veľkých obetí povstalcov, ktorí už v roku 1944 postavili pred slovenskú verejnosť ideál právneho štátu, budovaného na slobode a demokracii. Tento program účastníkov SNP plníme a neopúšťame,“ uviedol poslanec NR SR za hnutie OĽANO Ján Budaj a pokračoval: „Nezabúdame ani na to, že pod nátlakom ZSSR sme potom, po roku 1945, trpeli druhou, ešte dlhšou totalitou – komunistickou. Aj voči tej sa občianstvo Slovenska dokázalo vzoprieť.“

Slávnosti 75. výročia SNP však podľa Budaja kalí fakt, že totality z 20. storočia majú na Slovensku dodnes pohrobkov, snažiacich sa o zneužívanie štátu, deformovanie práva alebo o obmedzenie slobody. „Žiaľ, takí politici dnes pôsobia aj priamo v NR SR. Nech je preto deň 75. výročia SNP nie iba dňom slávnostného pripomínania, ale aj dňom, v ktorom si demokraticky orientovaní občania Slovenska uvedomia, že zoči voči obetiam totalít máme povinnosť a súčasne šancu zbaviť slovenský parlament už v najbližších voľbách všetkých pokračovateľov totalít, či už fašistickej, alebo komunistickej,“ vyjadril sa Ján Budaj.

OĽANO si výročie SNP pripomenie prejavmi vďaky a úcty. Pri príležitosti spomienky na slávu hrdinov SNP zástupcovia hnutia OĽANO položia veniec pri pamätníku SNP v Banskej Bystrici.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program