OĽANO: Vyľudňovanie nie je cesta. Chceme pomoc pre chudobné regióny

Poslankyňa hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Anna Verešová sa vyjadrila, že aj najnovšia Správa súdržnosti EÚ poukazuje na neznižujúce sa regionálne rozdiely na Slovensku. „Táto správa zároveň konštatuje, že problémom, prečo ľudia necítia rozvoj, je zlyhanie vlád, netransparentnosť a korupcia,“ povedala Verešová a pokračovala: „Áno, je to tak. Regionálne rozdiely na Slovensku rastú, východ a juh krajiny výrazne zaostáva. Najvážnejšie je, že tieto regióny chudobnejú a vyľudňujú sa.“

Poslankyňa Verešová pripomenula, že ministra práce Jána Richtera už od roku 2012 na zvyšujúce sa regionálne rozdiely a dlhodobú nezamestnanosť upozorňovali ekonómovia, sociológovia či mimovládky. „O tomto obrovskom probléme už písali aj študenti v bakalárskych prácach,“ povedala Verešová, podľa ktorej v čase, kedy minister Richter prevzal rezort práce, bolo evidovaných 190-tisíc dlhodobo nezamestnaných osôb. „O rok neskôr sa toto číslo zvýšilo skoro o 24-tisíc osôb. Z toho je zrejmé, že to nebola téma tzv. sociálnej vlády. Strana SMER vládla 4 roky sama, nemusela viesť ťažké rokovania s koaličnými partnermi, teda mohla urobiť akékoľvek systémové zmeny. S takou mocou a tak málo pre ľudí urobili pre ľudí,“ vyjadrila sa A. Verešová a poznamenala, že zodpovednosť za ešte stále obrovské číslo 100-tisíc dlhodobo nezamestnaných ľudí nesie minister Richter a strana Smer, pretože zanedbali regióny a doteraz nevedia ako ďalej.

Podľa Verešovej návrh ministerstva o sociálnych podnikoch a sociálnej ekonomike dlhodobú nezamestnanosť nevyrieši. Je to iba krok „A“. Ten, kto chce zaviesť systém, musí mať víziu a cieľ, ktorý chce dosiahnuť. Inak sa môže stať, že financií síce bude vynaložených dostatok, avšak opäť bez výsledku,“ doplnila.

Podľa Eduarda Hegera má hnutie OĽANO víziu a pozná aj riešenia na rozvoj regiónov „Naše riešenia sú založené na troch pilieroch – dostať pracovné miesta do regiónov, dať ľuďom takú kvalifikáciu, aby si mohli nájsť prácu a vygenerovať pracovné miesta pre ľudí s nízkou kvalifikáciou,“ povedal Heger, podľa ktorého sa krajine darí vtedy, keď sa rozvíja rovnomerne.

Ako uviedol Heger, ľudia v zanedbaných regiónoch chodia za prácou do zahraničia, ďaleko od rodiny. „Vláda ponúka balíčky mobility, lenže toto nie je riešenie situácie. Riešením nemá byť vyľudňovanie týchto území, ale zavedenie regionálnych daňových úľav namiesto klientelistických stimulov pre pár firiem, ktoré si to vedia vybaviť. Ďalej urýchlené prijatie novej a ucelenej koncepcie rozvoja cestovného ruchu so zameraním na zaostávajúce regióny a samozrejme  dobudovanie ciest, výstavba nájomných bytov a vzdelávanie,“ povedal Heger a dodal, že hnutie OĽANO spolupracuje s odborníkmi a zohľadňuje všetky ich podnety vo svojich riešeniach.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program