OĽANO vyzýva Čižnára, aby prestal mať trému z ľudí, ktorí krivili spravodlivosť cez Threemu

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyzýva generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby okamžite odstavil z pozície prokurátora Bystríka Paloviča, a aby mu okamžite zakázal prístup k akýmkoľvek trestným spisom. OĽANO tak reaguje na zverejnené informácie o prokurátorovi Bystríkovi Palovičovi, ktorý osobne, a tiež cez aplikáciu Threema, komunikoval s Mariánom Kočnerom a vynášal informácie z prokuratúry, čím ovplyvňoval prokuratúru a súdne konanie.

 

Jaromír Čižnár ešte 30. mája 2019 uložil dozorovým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry, aby ho v prípade, že sa počas vyšetrovania objavia informácie o kontaktoch prokurátorov so závadovými osobami, bezodkladne informovali. Komunikácia Mariána Kočnera cez aplikáciu Threema bola rozšifrovaná deň predtým, 29. mája. Podľa predsedu OĽANO Igora Matoviča tak má Čižnár na stole informácie o komunikácii prokurátora Paloviča s Kočnerom už viac ako 4 mesiace, no stále nekoná. Pán Čižnár, prečo nekonáte viac ako štyri mesiace? Prečo držíte ochrannú ruku nad človekom, ktorý vynášal informácie z prokuratúry pre objednávateľa vraždy, a manipuloval so spravodlivosťou namiesto toho, aby ju strážil?,“ pýta sa Matovič.

 

Matovič pripomenul, že zatiaľ čo Čižnár pred časom disciplinárne potrestal prokurátora Vasiľa Špirka za formálnu chybu, pri prokurátorovi Palovičovi je úplne ticho a nekoná. Podľa Matoviča má totiž trému z ľudí, ktorí sa objavujú v Kočnerovej Threeme. „Boli by sme veľmi radi, keby generálny prokurátor Jaromír Čižnár konečne prestal mať trému z ľudí, ktorí krivili spravodlivosť na Slovensku cez Threemu. Jaromír Čižnár by mal konečne začať robiť to, čo sa očakáva od generálneho prokurátora a mal by okamžite odstaviť z pozície prokurátora Bystríka Paloviča. Tento človek nemôže mať prístup k akýmkoľvek trestným veciam a spisom. Je to taká istá slúžka mafie, ako Monika Jankovská,“ dodal Igor Matovič.

 

Tieňový minister vnútra za OĽANO Gábor Grendel označil Paloviča za ďalšiu Kočnerovu opicu. Ak by podľa Grendela bola k dispozícii komunikácia Kočnera s Palovičom aj zo skorších čias, nepochybne by sa v nej našla dohoda o stíhaní Daniela Lipšica a Gábora Grendela. „Kočner nás chcel silou mocou vidieť v base. Ale bez pomoci svojich vyšetrovateľov a prokurátorov by sa mu to nikdy nepodarilo. Preto si to takto poisťoval,“ uviedol Grendel a dodal: „Mafia by nikdy nemala moc a vplyv, keby nemala ľudí v takýchto funkciách. Prioritou mafie dnes nie je vytiahnutie Kočnera z basy. Prioritou mafie je, aby sa na kumpánov Mariána Kočnera neprišlo. Alebo ak sa na nich príde, aby zostali nedotknutí.“

 

Podľa poslankyne za OĽANO Natálie Milanovej dnes spoločnosť často podceňuje zlo. „Toto zlo však nemôžeme podceňovať nikde, ani na najvyšších miestach v štáte. To, čo robí hnutie OĽANO už desať rokov je, že na toto zlo poukazuje v prvej línii. Lebo my chceme, aby právo bolo umením dobra a spravodlivosti – tam hore, ako aj medzi obyčajnými ľuďmi,“ povedala.

 

Ako uviedol predseda poslaneckého klubu OĽANO Eduard Heger, bezpečnosť Slovenska sa otriasa v základoch. „Mafiánska chobotnica má mnoho chápadiel, ktoré siahajú aj do radov prokuratúry. Preto si nemôžeme dovoliť, aby najvyššie postavený človek na generálnej prokuratúre spal a nekonal. Preto je nevyhnutné, aby bolo odťaté ďalšie chápadlo mafie. Občania sa totiž potrebujú znovu nadýchnuť nádeje a potrebujú znovu nadobudnúť dôveru v spravodlivý štát,“ uzavrel Heger.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program