OĽANO: Zastropovanie dôchodkov podporíme, ak pôjdu ženy do dôchodku za každé vychované dieťa o rok skôr

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) podporí zastropovanie veku odchodu do dôchodku v prípade, ak sa do zákona dostane aj ich návrh. Obyčajní navrhujú, aby za každé dieťa, ktoré ukončí minimálne učňovské vzdelanie, išla jeho matka do dôchodku o jeden rok skôr.

Podľa predsedu hnutia OĽANO Igora Matoviča prichádza Smer s návrhom zákona o zastropovaní veku odchodu do dôchodku príliš neskoro. „Tento zákon mal platiť už dávno. Samotné opatrenie zastropovať vek odchodu do dôchodku považujeme za správne,“ uviedol Matovič a pokračoval: „Zároveň však hovoríme, že s týmto návrhom budeme súhlasiť len vtedy, ak ženy budú odchádzať do dôchodku za každé jedno vychované dieťa o rok skôr,“ povedal Matovič s tým, že podmienkou má byť ukončené minimálne najnižšie stredoškolské vzdelanie dieťaťa, tzv. učňovka.

Ako ďalej uviedol Matovič, OĽANO žiada, aby sa roky, o ktoré pôjdu ženy skôr do dôchodku, započítavali ženám ako odpracované. „Podľa návrhu Smeru, by sa matkám do dôchodku tieto roky nezapočítavali a oni by tak mali nižšie dôchodky. My ich chceme odmeniť za to, že našej spoločnosti vychovávajú deti a pripravia ich na to, aby sa uplatnili na trhu práce,“vyjadril sa I. Matovič s tým, že spomínanú podmienku prednesie hnutie OĽANO aj na zajtrajšom rokovaní Ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny SR  Jánovi Richterovi. „O tejto požiadavke sme rokovali aj s podpredsedom Výboru NR SR pre sociálne veci Jánom Podmanickým. Myslím si a verím, že v tejto veci dokážeme nájsť spoločnú reč a nebojím sa, že niekto bude vyčítať Matovičovi to, že hlasoval s Ficom. Za dobré veci sme v parlamente vždy hlasovali bez ohľadu na to, kto ich predkladal,“ povedal Matovič.

„Je to dobrá a správna vec. Ak sa nám podarí aj takýmto gestom dokázať matkám, že sú dôležité, a ak sa nám podarí takýmto gestom robiť zo Slovenska krajinu priaznivú k rodinám, bude to dobre,“ uviedol Matovič a poznamenal, že Slovensko sa nachádza v katastrofickej situácii, čo sa týka demografie. „Už dvadsať rokov sa nám rodí o tretinu menej detí, ako by sme potrebovali. Do budúcna hrozí, že na naše dôchodky nebude mať kto robiť. Predlžovanie veku odchodu do dôchodku nepovažujeme za správne riešenie. Správna cesta je vytvorenie podmienok, ktoré budú priaznivé k rodinám,“ uzavrel Igor Matovič, ktorý ako argument použil aj štatistický údaj EÚ, z ktorého vyplýva, že slovenské ženy sa dožívajú najmenej rokov v plnom zdraví.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program