OĽANO žiada od ministra financií okamžité riešenia, ktoré vrátia Slovensko späť z gréckej cesty

Podľa najnovšieho odhadu nezávislej Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) sa prognóza deficitu verejných financií na tento rok zvýšila na vyše 1,1 mld. eura. Minulý mesiac boli odhady rozpočtovej diery o vyše 160 mil. eur nižšie. Tieto čísla naznačujú, že plán vlády mať v tomto roku vyrovnaný rozpočet nie je reálny, tvrdí hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO).

RRZ pravidelne pripomína, že diera v rozpočte vznikla pre jeho nekvalitné spracovanie a klamanie v nedaňových príjmoch, ako aj pre nezodpovedné míňanie súčasnej vlády. „Na klamlivo zostavený rozpočet sme upozorňovali už v parlamente pri jeho schvaľovaní. Zároveň chcem zdôrazniť, že spomalenie ekonomického rastu má vplyv len na 0,1 mld. eur z diery odhadovanej na vyše 1,1 mld. eur, čo je menej ako desatina,“ povedal tieňový minister financií a hospodárstva a poslanec NR SR za OĽANO Eduard Heger.

V poslednom období sa prognózovaná diera vo verejných financiách zvyšuje v priemere o 100 mil. eur mesačne. „Napríklad typické prejedanie v štátnom rozpočte – platby štátu na tovary a služby -vzrástli v prvom polroku medziročne až o 30%! Pri takomto tempe destabilizovania verejných financií, vrátane rozpočtovo nekrytých budúcoročných balíčkov za pol miliardy, sa deficit rozpočtu môže čoskoro priblížiť až k 2 miliardám eur,“ myslí si Heger.

Vláda Smeru opäť zanecháva prázdnu špajzu, krajina nie je pripravená na horšie časy. Nová vláda nebude mať finančné rezervy na ochranu svojich občanov pred dôsledkami spomalenia ekonomiky či krízy. „Ohradzujeme sa proti prístupu – po nás potopa. Znovu vyzývame ministra financií, aby v čo najkratšom čase predstavil opatrenia, ktoré vrátia Slovensko späť z gréckej cesty a znížia riziko, že sa dostaneme na trestnú lavicu v EÚ, ako aj riziko pokút, ktoré by zaplatili občania SR pre nedisciplinované hospodárenie vlády,“ povedal Heger.

Pripomíname že susedné Česko malo rozpočet v pluse už pred 3 rokmi. A Nemecko zarobí tento rok na záporných úrokoch z dlhu šesť miliárd eur. Nemci aj napriek poklesu ekonomiky v minulom štvrťroku zaznamenali v prvom 1. polroku prebytok verejných financií 2,7 % HDP. Krajina dokázala profitovať zo stabilného trhu práce.

„Na Slovensku vláda Smeru nadpríjmy z daní a odvodov prejedla a zanecháva za sebou vyjedenú špajzu. Preto vyzývame vládu na zastavenie grécky cesty. Občania SR si to nezaslúžia,“ zdôraznil Heger.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program