OĽANO žiada premiéra, aby vyjednal na dnešnom stretnutí s francúzskym prezidentom lepšie podmienky pre Slovensko

Premiér dnes plánuje zmeniť na rokovaní s francúzskym prezidentom dlhodobé odmietavé stanovisko Slovenska a chce odsúhlasiť zásadnú zmenu európskych pravidiel pre vyslaných pracovníkov. Ide približne o 80 000 slovenských zamestnancov, ktorí robia pre materské podniky na zákazkách v zahraničí. Podstatná zmena, ktorú premiér ide odsúhlasiť spočíva v tom, že platy a pracovné podmienky budú musieť byť rovnaké, aké platia pre domácich pracovníkov v danej krajine vrátane platných miestnych kolektívnych zmlúv, čo môže zvýšiť administratívnu záťaž pre slovenské podniky.

V histórii Slovenska doteraz nenastala situácia, aby sa dvaja koaliční lídri cez SMS správy a odkazy v médiách dohadovali, či sa má alebo nemá uskutočniť zasadanie vlády. Vláda SR má spravovať krajinu a nemá byť nástrojom na vybavovanie si účtov. Na programe dnešného zasadnutia vlády malo byť aj rozhodnutie o podpore vytvorenia viac ako 500 pracovných miest v okrese Rožňava a Prešov, teda v regiónoch, kde takéto projekty veľmi potrebujeme. Ak budú kvôli škriepkam tieto projekty ohrozené, bude to prehrou všetkých občanov Slovenska a ľuďom sa za to budú musieť zodpovedať predsedovia Smeru a SNS,“ vyhlásila za hnutie OĽaNO Veronika Remišová.

Vláda má takisto dnes schváliť stanovisko Slovenska, ktoré bude premiér Fico presadzovať na dnešnom rokovaní s francúzskym prezidentom. Smernica o vyslaných pracovníkov je jedným z najdôležitejších právnych predpisov, o ktorých sa v súčasnosti rokuje v EÚ. Ovplyvní konkurencieschopnosť našich podnikov a môže sa stať, že kvôli sprísneným pravidlám naši zamestnanci prídu o prácu. Z dlhodobého hľadiska sa tomu nevyhneme, už aj Slovensko začína mať problémy s príchodom vyslaných pracovníkov z Rumunska alebo Srbska. Avšak Slovensko potrebuje prechodné obdobie, nie jednoročné, ale minimálne päťročné, aby sa naše podniky na túto zmenu vedeli pripraviť. Videli sme to v sektore poľnohospodárstva, kedy významné zmeny prišli naraz a mali veľmi tvrdý dopad na našich poľnohospodárov. Navyše tento zásadný ústupok dáva Robert Fico veľmi ľahko, podľa jeho slov bude žiadať len možnosť byť v jadre. Zmena tejto smernice bola prioritou francúzskeho prezidenta vo volebnej kampani. Preto vyzývam Roberta Fica, aby žiadal za tento ústupok podporu Francúzska v otázke premiestnenia Európskej agentúry pre lieky na Slovensko. Takisto ho vyzývame, aby vyjednal dostatočne dlhé prechodné obdobie pre slovenské podniky, aby sa na túto zmenu mohli pripraviť a neboli ohrozené  pracovné miesta,“ vyzvala premiéra Veronika Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program