Zlepenec sa rozkladá. Fico nemá svojich poslancov pod kontrolou

Vládny zlepenec je v rozklade. Tvrdia to predstavitelia hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), podľa ktorých Robert Fico teraz vydiera koaličných poslancov pádom vlády, pretože neodsúhlasili vládny návrh.

Veronika Remišová uviedla, že súčasná vláda je neschopná, nestabilná a nedrží pokope. „Neprešlo ani 5 mesiacov po koaličnej kríze spojenej s eurofondovým škandálom a je tu ďalšia kríza. Pán Fico si nevie urobiť v koalícii poriadok ani pri takom jednoduchom zákone, akým je zmrazovanie platov. Je neprípustné, aby Robert Fico vyvolával v krajine nestabilitu a vydieral svojich koaličných partnerov. Keď sa v koalícii nevedia dohodnúť a nevedia spravovať túto krajinu, nech to radšej nechajú tak. Slovensko si nezaslúži takúto nestabilnú vládu, Slovensko si zaslúži, aby bolo spravované spravodlivo a čestne, “ povedala Remišová.

Podľa Jána Budaja sledujeme krízu dôvery vo vládnej koalícii. „To, že R.Fico podhodil zákon  poslancom v skrátenom konaní je nehoráznosť, a v rozpore so zákonom. Koaliční poslanci za to prefackávajú Fica a vracajú mu to. Onedlho sa ukáže, že žiaden diktát R.Fica o prijatí zmrazenia do konca roka nebude. Vec sa prejedná štandardným spôsobom budúci rok a R.Fico nedá žiadne spojené hlasovanie o dôvere vláde. Snáď si teraz konečne koaliční poslanci uvedomia, že je potrebný dialóg s opozíciou.“ vyjadril sa Budaj, podľa ktorého pod zámienkou hádky o zmrazenie platov pokračuje  vo vládnej koalícii bitka o fleky.

Gábor Grendel uviedol, že takto vyzerá neschopná vláda v praxi. „Vidíme to už od leta. Vypovedanie koaličnej zmluvy Andrejom Dankom či premiérove dvojnásobné vydieranie poslancov pádom vlády. Táto vláda nie je ani silná, ani stabilná. Som presvedčený, že lídri koalície sa opäť dohodnú a tí, ktorí majú sklopiť uši ich nakoniec sklopia,“ povedal Grendel.

Líder OĽANO Igor Matovič sa vyjadril, že v lete sa celé Slovensko čudovalo, ako si mohol dovoliť predseda SNS Andrej Danko cez médiá svojim koaličným partnerom odkázať, že vypovedá koaličnú zmluvu. „Dnes sa Fico takto nezodpovedne správa sám. Ak nebudú koaliční partneri robiť to čo povie a poslušne stláčať tlačítka, spojí hlasovanie o platoch s hlasovaním o dôvere vláde. Zlyhanie vládneho návrhu pri takejto jednoduchej situácii znamená, že Fico už nemá moc nad svojimi koaličnými partnermi,“ povedal Matovič a pokračoval: „My budeme pozorne sledovať tento rozvrat vo vládnej koalícii a keď táto vláda padne, určite sa mnohým uľaví.“

Ako uviedol Matovič, OĽANO bolo vždy za zmrazovanie platov ústavných činiteľov a do NR SR tento zákon predkladalo už päťkrát. „Ak na zmrazovaní platov premiérovi naozaj záleží, zajtra môže zvolať zasadnutie vlády a schváliť nový návrh v skrátenom legislatívnom konaní. O tri dni môžu byť platy zmrazené. Zároveň berieme Fica za slovo, že keď do konca roka nebudú platy zmrazené, spojí hlasovanie o platoch s hlasovaním o dôvere vláde. Dúfam, že to nebude opäť len jeden z jeho ďalších prázdnych sľubov, akým bolo aj dokončenie diaľnice z Bratislavy do Košíc v roku 2010,“ dodal Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program