OĽANO zvolá mimoriadny hospodársky výbor ku košickej diaľnici

Predseda Výboru pre hospodárske záležitosti NR SR Peter Kremský (OĽANO) zvolá na utorok 11. januára mimoriadne zasadnutie výboru k zrušeniu verejnej súťaže na výstavbu rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany zo strany Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). O zvolanie požiadali poslanci výboru z Košíc Peter Liba a Vojtech Tóth (obaja OĽANO).

„Celý minulý rok sme počúvali prísľuby ministerstva dopravy a Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), že sa výstavba tohto pre Košice kľúčového úseku diaľnice konečne rozbehne. Podarilo sa ju vysúťažiť, chýbal len súhlas ÚVO. Sme v šoku, že by sa celá súťaž mala zopakovať kvôli formálnej chybe NDS,“ hovorí poslanec Peter Liba.

„Nový úsek R2 odvedie kamióny a tranzitnú dopravu mimo mesta, kde sú hlavné ťahy dlhodobo upchaté. Nedokážeme si predstaviť, že by sa stavba na jar nerozbehla a takýto stav by mal trvať ďalších vyše päť rokov,“ zdôrazňuje Vojtech Tóth. Predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský dopĺňa, že na zasadnutie pozvali ministra dopravy, vedenie NDS i šéfa ÚVO, aby si na mieste vypočuli ich argumenty a našli riešenie.

„Verím, že nájdeme cestu, ako z toho von, aby sa roky prípravy stavby a hľadania dodávateľa nevyhodili do koša pre byrokratickú chybu, ktorá zrejme aj tak mala na priebeh súťaže nulový vplyv. Z chýb treba vyvodiť dôsledky, ale zrušiť a zopakovať celú súťaž je drastický krok, ktorý môže pribrzdiť ekonomický rast regiónu na dlhé roky,“ uzaviera P. Kremský.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program