OĽANOcast | J. Naď: Som presvedčený, že za minulej vlády bolo vyšetrovanie ruských agentov zastavované

Zľahčovanie situácie a vyjadrenia predstaviteľov Smeru, Kotlebovcov a Republiky k vojne na Ukrajine sú absolútne šokujúce. Uviedol to v novom podcaste OĽANO minister obrany Jaroslav Naď. „Ak by boli platenými agentmi Ruskej federácie, tak by sa nesprávali inak.“ Je tu podľa neho otázka, „či ich niekto vydiera alebo majú za to zaplatené“. „Osobne som presvedčený, že Rusi na nich asi niečo vedia a oni musia konať tak, ako Rusi chcú,“ zdôraznil. Špionážna aféra, kde VOS odhalilo verbovanie ľudí agentmi z ruského veľvyslanectva a získavanie informácií dokazuje, že za tejto vlády bezpečnostné zložky pracujú a nie sú zneužívané na politické objednávky, ako za vlád Smeru.

Ukrajinci sú podľa Naďa hrdý národ, ktorý bojuje za svoju slobodu, ale aj za nás. Rusi naopak páchajú na Ukrajine niečo, čo má prvky genocídy a útočia na symboly, ako je Mariupoľ. Dôvodom toho, že ruské vojská nepostupujú podľa Putinových predstáv je podľa Naďa, že kremeľský vládca sa vo viacerých veciach prepočítal a dostával skreslené informácie.

„Putin sa nikdy netajil, že jeho cieľom je obnoviť Sovietsky zväz, pretože rozpad ZSSR bolo obrovské zlyhanie,“ uviedol Naď. Ak by bol úspešný na Ukrajine, nezastavil by sa a ďalším krokom by boli pobaltské krajiny a následne aj Slovensko. “Ľudia často nevedia pochopiť, že Ukrajinci bojujú za svoju krajinu, ale aj za nás.“

Preto Ukrajina dostáva pomoc z celého demokratického sveta. „Jednota je obrovská a pomoc Ukrajine je neuveriteľná. Dokonca aj krajiny, ktoré tvrdia, že nepomáhajú vojensky, pomáhajú. Len sa to snažia nekomunikovať verejnosti,“ povedal minister.

Na Slovensko sme dostali najmodernejší systém Patriot, ktorý bol k dispozícii. Ide celkovo o tri batérie v hodnote asi 3 miliardy EUR. „Slovensko nebolo celé desaťročia chránené z hľadiska protivzdušnej obrany,“ pretože systém S-300 nebol dostatočný. „Momentálne máme veľmi slušnú protivzdušnú obranu,“ povedal Naď. Zastaralý ruský systém S-300 podľa neho nevieme servisovať, modernizovať a nedostaneme do neho muníciu. Aj preto ho treba nahradiť moderným aliančným systémom. „V momente, keď budeme mať istotu, že máme zabezpečenú protivzdušnú obranu, môžeme uvažovať o tom, čo urobíme so systémom S-300. Ale tam ešte nie sme,“ uviedol.

 

Videocast si môžete pozrieť tu.

Podcast OĽANO nájdete na Spotify alebo vo všetkých podcastových aplikáciách.

 

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program