OĽANOcast | K. Čekovský: V RTVS končí obdobie ťaživej atmosféry, odchodov redaktorov a šírenia dezinformácií

„Voľba nového generálneho riaditeľa RTVS bol stretom dvoch svetov a vyhral ten lepší. V osobe Ľuboša Machaja to je svet slušnosti a čestnosti,“ uviedol v novom podcaste OĽANO predseda mediálneho výboru parlamentu Kristián Čekovský. V minulosti sa podľa neho rozhodovalo o riaditeľovi RTVS politicky a za zatvorenými dverami. Bolo preto veľmi dôležité, aby tentokrát bola voľba verejná a aby mohla verejnosť sledovať vypočutie.

Ako zdôraznil Čekovský, kandidátov hodnotila aj poradná komisia na výbore pre kultúru a médiá. V nej boli zastúpení odborníci z kultúry, médií, vedeckej obce, nezávislých inštitúcií a neziskových organizácií alebo národnostných menšín, ako aj ľudia so zdravotným postihnutím.

Čekovský poukázal na naštrbenú reputáciu doterajšieho riaditeľa Jaroslava Rezníka. Tá bola podľa neho diskvalifikačná. Aj parlament sa preto priklonil ku kandidátovi, ktorý patril medzi dvoch najlepších z verejného vypočutia. Od nového riaditeľa očakáva upokojenie a zmenu ťaživej atmosféry a najmä presadenie profesionality na všetkých úrovniach verejnoprávnej inštitúcie.

Rezník sa podľa Čekovského dokázal vždy presadiť, dohodnúť sa s akoukoľvek vládou a zabezpečiť si vedúcu pozíciu vo verejnoprávnych médiách. Za svojho pôsobenia dosadzoval na vysoké pozície ľudí, ktorí predtým pôsobili často ako hovorcovia rezortov minulých vlád. Záverečný účet problémov v RTVS u bývalého riaditeľa by bol siahodlhý. V RTVS sa preto podľa Čekovského „končí obdobie ťaživej atmosféry, nedôvery a napätia, odchodov a vyhadzovov rôznych novinárov a pretláčania dezinformácií do vysielania spravodajstva.“

Nový mediálny zákon schválený parlamentom bol podľa predsedu mediálneho výboru potrebný, pretože reflektuje na novú situáciu, keď hrá veľkú úlohu v médiách a informačnej politike internet. Vyvažuje a dáva na jednu úroveň médiá, ktoré boli doteraz regulované, teda printové, rozhlas a televíziu, s médiami v online prostredí. Tiež zabezpečuje lepšiu ochranu novinárov a sprehľadňuje financovanie a transparentnosť médií.

Videocast si môžete pozrieť tu.

Podcast OĽANO nájdete na Spotify alebo vo všetkých podcastových aplikáciách.

 

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program