OĽANOcast | K. Čekovský: Voľba riaditeľa RTVS by mala byť transparentná a odpolitizovaná

Predseda výboru pre kultúru a médiá NR SR Kristián Čekovský uviedol v novom podcaste OĽANO, že je dôležité, aby RTVS opäť získala dôveru ľudí a aby novinári mohli vykonávať svoju prácu nezávisle. Je podľa neho dôležité, aby voľba riaditeľa verejnoprávnej inštitúcie bola transparentná. Preto presadzuje, aby na voľbu aj kontrolu v RTVS mali vplyv najmä odborníci z médií a kultúry, a nie politici.

Aj to by malo byť súčasťou nového mediálneho zákona, ktorý pripravuje ministerstvo kultúry. Ďalším dôležitým cieľom je sprehľadnenie a transparentnosť financovania a vlastníckej štruktúry všetkých médií, teda aj tých internetových. Malo by to podľa Čekovského prispieť k tomu, aby médiá šíriace propagandu a dezinformácie boli pod kontrolou verejnosti. Ako uviedol, „pravda dostáva každý deň facky zo všetkých strán“ a mediálny zákon tak má reflektovať novú situáciu v médiách.

Čekovský tiež pre OĽANOcast uviedol, že pripravovaný pamätník pre Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú by mal byť odhalený pri príležitosti štvrtého výročia ich zavraždenia a má byť dôstojným pietnym miestom. Miesto na námestí SNP v Bratislave má pripomínať to, že títo dvaja mladí ľudia zaplatili tú najvyššiu cenu za Kuciakovu prácu a boj za pravdu.

Podcast OĽANO nájdete na Spotify alebo vo všetkých podcastových aplikáciách.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program