OĽANOcast | L. Kyselica: Spravodlivosť, otvorenosť a transparentnosť pre Nitriansky kraj

„Nikdy som sa nebál výziev. Mám pripravený tím ľudí, ktorí vedia v každej oblasti priniesť inovačné riešenia a nový vietor,“ uviedol v novom OĽANOcaste poslanec parlamentu a kandidát na predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Lukáš Kyselica. Kraj chce riadiť spravodlivo, transparentne a otvorene. Poukázal pritom na rebríček transparentnosti, kde nitrianska župa skončila na poslednom mieste.

V mnohých krajoch podľa neho nastúpili mladí župani, ktorí sú energickí, zavádzajú rôzne inovatívne riešenia, ale Nitriansky kraj stagnuje. Poukázal na to, že súčasný župan Milan Belica je vo funkcii už piate funkčné obdobie. Dôležité je preto podľa neho urobiť po predchádzajúcom vedení hĺbkový finančný a personálny audit, a to najmä vo vzťahu k realizovaným zákazkám. „Rozvoj v oblasti ciest, zdravotníctva, či školstva musí byť rovnomerne rozdelený na celý kraj, čo ale momentálne v nitrianskej župe nefunguje,“ zdôraznil.

Z konkrétnych krokov poukázal na neriešenie napojenia výstaviska Agrokomplex na diaľnicu R1. V prípade, že sa na výstavisku koná akcia, doprava ide cez mesto a navyše nie je doriešené parkovanie, čo spôsobuje problémy.

V zdravotníctve by sa chcel zamerať najmä na dostupnosť zdravotnej starostlivosti a lekárov prvého kontaktu v spolupráci s ministerstvom a štátom. Je dôležité doriešiť financovanie a zároveň motivovať lekárov, aby bolo pre nich výhodné ísť aj do menej dostupných častí regiónu.

V oblasti školstva je dôležité zavedenie duálneho vzdelávania na stredných školách, aby mali noví investori pripravených kvalitných ľudí. V sociálnej oblasti by sa chcel zamerať na skvalitnenie služieb, rekonštrukcie a budovanie nových domov pre seniorov, na čo je však potrebné naplno využiť čerpanie eurofondov. Rád by tiež rozvíjal programy na znižovanie chudoby a jej dopadov. Môže k tomu prispieť projekt potravinovej banky, ktorá by umožnila sociálne slabším dostať sa k potravinám za minimálne prostriedky.

Videocast si môžete pozrieť tu.

Podcast OĽANO nájdete na Spotify alebo vo všetkých podcastových aplikáciách.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program