OĽANOcast | P. Kremský: Stratégia SaS bola zdržiavať

Ficove vlády dlhé roky ignorovali rodiny a je smiešne a trápne, že dvíhali daňový bonus alebo prídavky na deti o centy. Uviedol to v novom podcaste OĽANO poslanec a predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský. Preto je podľa neho balíček opatrení pre rodiny vo výške 200 eur na dieťa mesačne dôležitý a vzhľadom k dopadom inflácie je nevyhnutné ho zaviesť okamžite. „Rodiny s deťmi sú miesto, kde vyrastá budúcnosť tejto krajiny a štát to musí podporovať,“ zdôraznil.

Kremský aj preto nerozumie konaniu SaS. Podľa neho ide o stratégiu zdržiavania, kde prichádzali stále s novými požiadavkami, spochybňovali a snažili sa tak oddialiť schválenie balíčka. „Rodiny s deťmi sú tí, ktorých inflácia postihuje najviac, a preto im treba pomôcť okamžite.“

„V diskusii zaznievajú polopravdy a pritom je celá pravda úplne iná,“ uviedol Kremský. Nie je pravda, že by boli opatrenia pripravované rýchlo a šité horúcou ihlou. Balíček opatrení sa pred schválením diskutoval opakovane na koaličných radách, minister financií Matovič bol niekoľko krát v sídle SaS, kde im to vysvetľoval. Napriek tomu to nestačilo. „Ich stratégia bola odvádzať diskusiu od podstaty problému, a to je pomoc rodinám, ktorú má OĽANO vo volebnom programe,“ zdôraznil Kremský.

Richard Sulík sa podľa Kremského zo zvláštnych dôvodov zastáva Slovnaftu a maďarskej spoločnosti MOL, ktorý by mohol mierne vyšším zdanením zisku pomôcť pokryť opatrenia. „Čo vedie ministra hospodárstva k tomu, aby bránil veľký ropný koncern pred tým, aby prispel slovenským rodinám vtedy, keď to naozaj potrebujú?“ Podľa Kremského to vyvoláva veľké otázniky, ktoré môžu súvisieť s pozadím strany SaS.

Kremský poukázal na šírené polopravdy aj pri obciach a samosprávach. Tým sa podľa neho v skutočnosti príjem nezníži, ale len sa nezvýši tak, ako by chceli a čakali. Poukázal na fakt, že vďaka inflácii a vyšším príjmom z daní by obce a mestá dostali budúci rok omnoho viac ako v tomto roku. „Tento návrh im časť z tohto oveľa väčšieho príjmu zoberie.“ Obce si však tiež môžu prilepšiť z voľnočasových poukazov, ak budú aktívne.

Kremský uviedol, že Slovensko postupne vymiera, rodí sa stále menej detí a máme stále viac starších a neproduktívnych ľudí. Netvrdí, že tento návrh zmení demografickú krivku alebo bude niekto rodiť za peniaze, ale môže pomôcť rodinám, aby sa nebáli mať deti.

Videocast si môžete pozrieť tu.

Podcast OĽANO nájdete na Spotify alebo vo všetkých podcastových aplikáciách.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program