OĽANOcast | Peter Kremský: Odporúčam malým podnikateľom, aby zálohové faktúry neplatili a počkali kým dostanú faktúru so zastropovanou cenou

Podnikatelia, ktorí dostali začiatkom roka vysoké zálohové faktúry na energie, by mali čoskoro dostať upravené faktúry so zastropovanou cenou energií a rozdiel medzi skutočnou a zastropovanou cenou by bol potom vykompenzovaný dodávateľom. Uviedol to v novom podcaste OĽANO predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský k situácii s extrémne navýšenými zálohovými faktúrami za energie, ktoré začiatkom roka prekvapili podnikateľov a iné subjekty. „Toto je riešenie, ktoré som navrhoval v minulosti, je jednoduchšie, čistejšie, vzniklo by menej problémov a určite by tu nevznikol takýto šok, ktorý tu nastal,“ uviedol Kremský.

Bolo by podľa neho nešťastným riešením, ak by podnikatelia museli tieto faktúry uhrádzať a následne žiadať kompenzácie od štátu, pretože mnoho subjektov nemá hotovosť, aby takéto obdobie prežili. „Preto intenzívne pracujeme na riešení problému,“ povedal Kremský.

Kremský poukázal aj na to, že mnohí politici a ľudia tvrdia, že vláda s cenami energií nič nerobí, čo však nie je pravda. „Aj v tom zlom je dobré, že ľudia vidia, čo by bolo, ak by vláda nepripravila žiadne opatrenia. Ak by ich totiž vláda nepripravila, takéto extrémne ceny by museli platiť podnikatelia aj domácnosti. Toto je realita, do ktorej by sa 1. januára ľudia prebudili,“ zdôraznil Kremský. Verí, že situácia sa vyrieši najneskôr do konca tohto, alebo v priebehu budúceho týždňa.

V celom procese podľa Kremského zlyhala aj regulácia. „Ja zrejme budem navrhovať jej úplné zrušenie, aby aj malí podnikatelia nemali regulovanú cenu, ale aby mali cenu, ktorú si vyjednajú s dodávateľom na trhu,“ povedal Kremský. Zdôraznil, že takéto riešenie by v prípade dlhodobej zmluvy na niekoľko rokov mohlo priniesť stabilitu pre podnikateľov, ktorí by si mohli lepšie plánovať výdavky na energie a teda aj ceny výrobkov.

U veľkých firiem, ako Slovalco, u ktorých tvorí cena energií 60-70% výdavkov, nie je možné, aby ich štát dotoval, keďže ide o veľké súkromné subjekty. Tie by pri súčasných cenách každý mesiac vyrábali stratu a štát by musel takúto stratu vykrývať desiatkami miliónov ročne mesačne. Pomôcť v súčasnej situácii by podľa Kremského mohol aj enviromentálny fond. Ak sa však pozrieme na ceny energií a ceny hliníka, ktorý Slovalco vyrába, aj tak by to nestačilo. „Je to riziko podnikania, že daný výrobok sa pri danej situácii neoplatí vyrábať,“ zdôraznil Kremský. U Slovalca je možné, že ak sa trh stabilizuje, bude môcť opäť spustiť výrobu.

 

Videocast si môžete pozrieť tu

Podcast OĽANO nájdete na Spotify alebo vo všetkých podcastových aplikáciách.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program