OĽANOcast | S. Vlčan: Morálna devastácia po rozkrádaní bude odznievať ešte dlho.

V rezorte pôdohospodárstva sa v minulosti darilo rôznym mafiánskym skupinám a to spôsobilo nielen finančnú, ale aj morálnu devastáciu. Uviedol to v novom OĽANOcaste minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Zdôraznil, že išlo najmä o korupciu, vyplácanie dotácií a rôzne nepoľnohospodárske plochy, čo viedlo až ku kráteniu dotácií zo strany EÚ.

Vrcholom bola kauza Dobytkár, kde sa rozkrádalo v takom rozsahu, až si to všimla EÚ a začala krátiť preplácanie eurofondov. „Veríme, že aj vďaka našej práci aktéri kauzy dobytkár neujdú spravodlivému trestu,“ zdôraznil Vlčan.

Priestor na korupciu je dnes minimalizovaný, na rezorte sa upratuje, nastavili sa nové procesy, ktoré sú dnes podverejnou kontrolou tak, aby sa podobné praktiky už nemohli diať. Rozbehli sa tiež nové projekty a podpora poľnohospodárov, spracovateľov a potravinárov za stovky miliónov. Dôležitou súčasťou procesu bol forenzný audit v PPA. Aj vďaka nemu sa podarilo pripraviť ozdravný plán a opäť spustiť masívne programy projektových podpôr, ktoré boli kvôli rozkrádaniu pozastavené. Podarilo sa tiež spracovať dlhodobú víziu poľnohospodárstva do roku 2035, ktorú doteraz Slovensko nikdy nemalo.

Jedným z opatrení proti nárastu cien potravín je podpis memoranda s obchodníkmi o nezvyšovaní marží pri trinástich najpredávanejších potravinách. Ministerstvo sa tiež snaží čo najviac finančne a administratívne podporiť domácich spracovateľov, aby ľahšie zvládali krízu. Ako príklad uviedol minister dohodu so súkromným investorom, ktorý bude vyrábať kuchynský olej v objeme 50 tisíc ton, čo pokryje celkovú spotrebu na Slovensku.

„Nedostatku potravín sa ľudia na Slovensku určite nemusia obávať,“ ubezpečil Vlčan. Podľa neho je zárukou najmä to, že sme súčasťou veľkého európskeho trhu, ktorý je celosvetovo najväčším producentom potravín.

Videocast si môžete pozrieť tu.

Podcast OĽANO nájdete na Spotify alebo vo všetkých podcastových aplikáciách.

 

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program