OĽANOcast | T. Šudík: Úlohou politika je nepodľahnúť dezinformáciám a bojovať za pravdu

Úlohou poslancov nie je súdiť, ani vyšetrovať. Mali len umožniť to, aby bol Robert Fico vydaný spravodlivosti, ako ktorýkoľvek iný občan v našom štáte. Povedal to v novom podcaste poslanec OĽANO Tomáš Šudík. Podľa jeho názoru by sa Fico mal vzdať poslaneckého mandátu, aby mohol rozhodnúť súd. „Poslanec nech sa spravodlivo postaví pred súd, je to obyčajný človek, nie je to nadčlovek a bude sa k nemu pristupovať, ako ku každému inému človeku. Musí platiť spravodlivosť aj napriek tomu, že je politik.“

Zároveň si je však vedomý, že Fico sa bude držať svojho mandátu, pretože vie, čo v minulosti napáchal. „Majetky Roberta Fica a jemu podobných ľudí násobne prevyšujú možnosti toho, čo si mohli zarobiť,… má neobmedzené množstvo majetku, ktorý si reálnou a čistou prácou nikdy zarobiť nemohol,“ povedal Šudík.

Fico k svojej záchrane využíva psychológiu davu, pandemickú aj ukrajinskú krízu, aby ľudí zneistil, vyvolával vášne a sám sa mohol postaviť do úlohy obete. Preto podľa neho mnohí ľudia z opozície šíria klamstvá a dezinformácie, čím sa snažia otočiť verejnú mienku. Politici by však mali stáť pevne za pravdou, aj keď sa obhajuje omnoho ťažšie ako lož, uviedol Šudík. „Musíme v tom vytrvať aj keď nám budú ľudia nadávať. Úlohou politika je v ťažkých situáciách stáť pevne na nohách a bojovať za pravdu, ktorá raz vyjde najavo,“ zdôraznil.

Šudík by bol rád, aby najmä mladí ľudia pochopili dôležitosť participácie na verejnom a komunitnom živote. Mali by sa nielen zúčastniť volieb, ale aj kandidovať, pretože najlepšie poznajú svoje mesto alebo obec. „Je dôležité, aby sa podarilo do politiky vtiahnuť viac mladých ľudí. Majú často mnoho skvelých nápadov, ktoré sa dajú implementovať,“ povedal.

Aj preto Šudík navrhol a parlament schválil legislatívnu úpravu pre mládežnícke parlamenty v mestách, ale aj na základných a stredných školách. Tie sú podľa Šudíka postavené na úroveň poradných orgánov a komisií, aby bolo zabezpečené vypočutie mladých. „Posunuli sme úroveň rozhodovania mladých ľudí o pár priečok vyššie,“ zdôraznil Šudík.

 

Videocast si môžete pozrieť tu.

Podcast OĽANO nájdete na Spotify alebo vo všetkých podcastových aplikáciách.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program