OĽANOcast | V. Lengvarský: Nechápem radikálny prístup lekárskeho odborového zväzu, pretože sme s nimi v kontakte

„Časť odborárskych požiadaviek je v procese riešenia a odborári sú do toho pozvaní,“ uviedol v novom podcaste OĽANO minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na margo avizovanej štrajkovej pohotovosti lekárskych odborárov. „Premiér jasne deklaroval, že do konca júna tento problém spolu vyriešime a keďže je začiatok apríla, myslím, že odborári nie sú trpezliví,“ uviedol. Na druhej strane odborárov chápe, pretože lekári a sestričky majú za sebou ťažké obdobie.

Za problém označil najmä platy v zdravotníctve. „Myslím, že zo strany našej vlády je veľká ochota riešiť tento problém a takéto ‘nátlakové’ akcie tomu nepomáhajú.“ Lengvarský tiež zdôraznil, že v súčasnosti zdravotníctvu kolaps nehrozí. Pri dobrom manažmente systému a kvalitnom riadení nemocníc bude objem financií dostatočný na uspokojenie platových požiadaviek, ako aj rozvoj zdravotníckych zariadení.

Podľa ministra sa pri stavoch pracovníkov v minulosti klamalo, znižovali sa personálne štandardy, rušili sa oddelenia a zanikali celé nemocnice. „Problém eskaloval a nebol riešený. Aj preto je potrebná zdravotnícka reforma, na ktorej sa momentálne pracuje. Ak by nebola schválená, prebehla by živelným spôsobom,“ zdôraznil. Momentálne sa na komisiách so zástupcami zdravotných poisťovní, odborníkov a pacientov pripravujú štandardy pre jednotlivé oddelenia a nemocnice tak, aby bolo Slovensko pokryté zdravotnou starostlivosťou proporcionálne, podľa počtu a obyvateľstva, potreby výkonov a časovej dostupnosti pre pacientov. Definovanie prvej siete nemocníc môžeme očakávať začiatkom roku 2024.

Zdravotníctvo sa podľa Lengvarského za minulých vlád využívalo ako „dojná krava“ a keďže neboli jasne definované vstupy, výstupy a prerozdeľovanie financií v rámci balíka, peniaze sa v systéme strácali. Aj náprava týchto deformácií je dnes cieľom reformy. „Smeruje to k tomu, aby sa naše zdravotníctvo otočilo zo zlej cesty smerom, ktorý ľuďom zabezpečí zdravotnú starostlivosť na úrovni 21. storočia,“ povedal Lengvarský

Videocast si môžete pozrieť tu.

Podcast OĽANO nájdete na Spotify alebo vo všetkých podcastových aplikáciách.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program