Otvorený list europoslancom – Porušovanie zákonov na pôde NR SR sa týka aj vás!

Poslanec za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Ján Budaj poslal otvorený list europoslancom, ktorí mali prednedávnom po prvý raz svoj priestor na prezentáciu v pléne NR SR. Podľa Budaja je v NR SR akútny problém, ktorého závažnosti by mali dobre rozumieť: Protiprávne sa tam otvárala korešpodencia od občanov. Čítala sa, a niekedy sa aj ničila. Namiesto okamžitého odvolania a obvinenia dotyčného politického nominanta – počuť iba vykrúcanie. Poslanci a politici koalície zatiaľ chránia “svojho človeka”.

Ale problém je, podľa Jána Budaja, v celkom inej rovine, než koalično-opozičnej: Ide o dôveryhodnosť inštitúcie, na ktorej stojí politický systém.
Ak vinník nebude potrestaný, kto bude ešte veriť NR SR ako garantovi právneho štátu? Pomôžu poslancom NR SR europoslanci prebrať vedenie NR SR z právneho bezvedomia?

V úvode otvoreného listu (pozri facebook, resp. blog v Denníku N) Ján Budaj europoslancom poblahoželal – pri príležitosti pamätného dňa vstupu SR do Európskej Únie – ku tomu, že môžu zastupovať SR v EÚ. Poďakoval im za ich jednotnú podporu pri zápase o zrušenie Mečiarových amnestií. A napokon europoslancov upozornil na akútny problém:

„… Je tu však nový problém, ktorý sa týka, domnievam sa, opäť aj vás, a to bez ohľadu na stranícku príslušnosť…

Sami viete, akou krehkou a vzácnou je dôvera občanov ku svojim voleným zástupcom. Iste si aj vy vážite, ak vám píšu voliči zo Slovenska. Každým takým listom sa zmenšuje priepasť medzi politikou a každodenným životom.

Budovanie dôvery v zastupiteľskú demokraciu je u nás o to dôležitejšie, že občania SR prežili polstoročie pod tlakom dvoch totalít, čo stále doznieva. Po celé generácie sme nemali žiadnych slobodne volených zástupcov, ale žili sme v strachu pred násilím štátu a svojvôľou „papalášov“. S touto zlou historickou skúsenosťou si občania SR len ťažko hľadajú vzťah ku politike, ku poslancom a parlamentarizmu. Veriť parlamentu a zastupiteľskej demokracii – alebo neveriť? Odpoveď sa ľuďom nehľadá ľahko, najmä ak slovenská spoločnosť čelí hybridnej vojne namierenej proti pilierom demokracie, a súčasne s tým sa Európou valí vlna populizmu a extrémizmu.

O to väčšou chybou je, že sa v NR SR stal bezprecedentný škandál: vysvitlo, že vedenie parlamentu nariadilo úradníkom tajné otváranie a čítanie listov fyzických osôb (tzn. občanov), adresovaných poslancom NR SR. Časť listov sa dokonca mala ničiť, a to bez vedomia adresátov. O tomto postupe existuje Nariadenie vedenia kancelárie NR SR, o ktorého pravosti niet pochýb. Rovnako niet pochýb o tom, že sa toto nariadenie aj uplatňovalo: overil som si to na vlastnej korešpodencii. Na pôde NR SR dochádzalo mesiace (či roky?) ku porušovaniu zákona o listovom tajomstve. To bol, bez akejkoľvek pochybnosti, trestný čin. No namiesto okamžitého potrestania vinníkov počuť zatiaľ iba vytáčky.

Šokovaní sú najmä poslanci, ktorých agendou je boj s korupciou. Títo poslanci často dostávajú od občanov upozornenia na trestnú činnosť. Nezákonným otváraním listov vzniklo podozrenie, či neprišlo ku zneužitiu citlivých informácií, ktoré obsahovali? Namiesto potrestania korupčníkov sa teraz môžu tí občania, čo sa s dôverou obrátili na poslancom NR SR, obávať ich pomsty?

Vedenie parlamentu, ktoré nezákonný systém kontroly obsahu korešpodencie potajme zaviedlo, doposiaľ nemá dosť morálnej sily, aby verejnosti objasnilo pravdu a postavilo vinníkov mimo službu. Obávam sa, že bez tlaku verejnosti a demokratických politikov to neskončí potrestaním vinníkov.

Práve vy, ako poslanci, ale iste chápete, že tentoraz ide o viac než pri iných kauzách a kauzičkách. Škandál poškodil a až do potrestania vinníkov bude poškodzovať dôveryhodnosť hlavného piliera demokratického systému, parlamentu. Je to nahrávka na smeč extrémistom, odporcom demokracie a parlamentarizmu. To sa nesmie zamiesť pod koberec! Prosím a vyzývam vás preto, využite vplyv vo svojich stranách a apelujte, aby nenechali porušovanie listového tajomstva bez potrestania vinníkov. Vystúpte prosím, aj verejne a jednoznačne za dodržiavanie Ústavy SR a zákonov na pôde NR SR! Vopred ďakujem každému, kto pomôže obrane zákonnosti na pôde NR SR.”

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program