P. Pollák k dnešnému odpočtu práce splnomocnenca vlády pre rómske komunity Ábela Ravasza

Riešeniu rómskej problematiky nepomôže ani dvadsiata (!) vládna stratégia, na ktorej vláda a rómsky splnomocnenec rok pracovali. Vláda a splnomocnenenec Ravasz premrhali rok, počas ktorého s ľuďmi v osadách nerobili absolútne nič. Po roku nemajú ani štipku hanby a chvália sa s ďalším “strategickým dokumentom”, ktorý však problém rómskych osád nevyrieši. Rok táto vláda nechala osady bez povšimnutia. Nefungovali rómske občianske hliadky, nefungovalo predškolské vzdelávanie, či nedostali žiadneho Róma do práce. Dnes sa však chvália, že po roku urobili stratégiu.

Na rozdiel o nich chodím po Slovensku a rozprávam sa s ľuďmi v teréne – ich odkaz pre vládnucich politikov je, aby sa už prestali tváriť ako spasitelia, nech si vyhrnú rukávy a riešia túto problematiku, lebo v teréne je to už neúnosné tak pre Rómov, ako aj pre ľudí z majority. Je smiešne počúvať od rómskeho splnomocnenca a podpredsedu strany Most-Híd Ravasza a taktiež od ministra vnútra a podpredsedu strany Smer Kaliňáka, ktorí sú zodpovední za rómske osady, že im záleží na riešení tejto problematiky a chvália sa ďalším šuflíkovým dokumentom.

Ak by chceli naozaj dosiahnuť zmeny v osadách, tak nech strany Most-Híd a Smer ukážu, že ich chcú riešiť cez legislatívne zmeny. Pretože za môjho pôsobenia v úrade splnomocnenca sme už tieto projekty a programy, ktoré sú v stratégií, realizovali, teraz ich treba preniesť do zákonov! Rómskej problematike pomôžu zákony a nie 20-ta šuflíková stratégia. Škoda nevyužitého potenciálu, ktorí obaja títo zodpovední páni z titulu svojich postoch v stranách majú! Rok sme zbytočne stratili, obávam sa však, že stratíme oveľa viac. Pre Slovensko sa mi podarilo získať vďaka aktivitám, ktoré sme rozbehli, 380 miliónov eur. Stavali sme škôlky, školy, komunitné centrá, osady sme pretvárali za pomoci nezamestnaných Rómov. Táto vláda však za rok nerobila absolútne nič. Bojím sa toho, že peniaze, ktoré som im nechal v špajze, zmiznú, no problém v osadách zostane.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program