Pamätník Jána a Martiny pripomína význam hľadania pravdy. K. Čekovský: Vyzývam politikov, aby sa prestali vyhrážať médiám

Predstavitelia hnutia OĽANO si dnes pripomenuli pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorí rukou zákerného vraha prišli o život pred štyrmi rokmi.

Pri tejto príležitosti sa dnes na Námestí SNP v Bratislave odhalil pamätník zavraždenej dvojice. Pamätník, symbolizujúci význam slobodnej žurnalistiky v demokratickej spoločnosti vznikol z iniciatívy predsedu mediálneho výboru NR SR Kristiána Čekovského.

„Tento pamätník nám bude zároveň pripomínať, aká dôležitá je slobodná a nezávislá žurnalistika. Musíme ju chrániť, pretože práve médiá sú dôležitým spojencom pri odhaľovaní korupcie a zneužívaní moci. Ak stratíme odvážnych a poctivých novinárov, tak stratíme aj spravodlivosť i demokraciu,“ konštatoval predseda vlády SR Eduard Heger.

„Ján Kuciak a Martina Kušnírová zaplatili za hľadanie pravdy najvyššiu cenu. Obzvlášť dôležité je to pripomínať si práve teraz, keď čelíme náporu dezinformácií a propagandy. Ich pamiatka je preto aj pripomienkou toho, aby sme na pravdu vo verejnej diskusii nerezignovali,“ hovorí Čekovský.

Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala prijať opatrenia pre väčšiu ochranu novinárov pri výkone ich povolania. V parlamente je aktuálne mediálny zákon, ktorý médiá v on-line priestore stavia na rovnakú úroveň ako klasickú periodickú tlač, či zvýši transparentnosť médií, ktoré budú musieť zverejňovať svojich vlastníkov až na úroveň konečných užívateľov výhod. Kristián Čekovský predpokladá, že aj tieto opatrenia zvýšia dôveru verejnosti v tradičné médiá.

„Pamätník sa symbolicky nachádza oproti ministerstvu kultúry, preto dúfam, že ak sa v budúcnosti ktokoľvek odtiaľ pozrie z okna, bude pamätať na to, že treba prijímať zákony, ktoré zlepšia podmienky pre novinárov a poskytnú im väčšiu ochranu aj napríklad pri kontrole vlády. My sa o to snažíme, aj keď možno niektoré zákony neprechádzajú tak rýchlo, ako by sme chceli. Na marcovej schôdzi parlamentu však, ak sa nič nepredvídané nestane, schválime veľký mediálny zákon, čo bude významný krok k zlepšeniu mediálneho prostredia.“

Kristián Čekovský zároveň vyzýva politikov, aby nevyhrážali médiám, či jednotlivým novinárom.

„Pri Jánovi a Martine sme videli, kam až vyhrážky novinárom môžu dospieť. Toto nemôže upraviť žiadny zákon, preto verím, že pamätník sa stane mementom toho, že na novinárov sa neútočí verbálne a už vôbec nie fyzicky. Politici by si mali uvedomiť, že hecovanie vášní a nenávisti voči akejkoľvek skupine môže skončiť tragicky. Vyzývam preto politikov, aby si sa správali zodpovedne a prestali útočiť na médiá a novinárov,“ uzavrel predseda mediálneho výboru parlamentu.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program