Pellegrini pochybnosti nevyvrátil. OĽANO žiada mimoriadny výbor pre nezlučiteľnosť funkcií

OĽANO podáva podnet na zvolanie mimoriadneho Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Dôvodom je podozrivé užívanie luxusného automobilu so šoférom stranou Hlas a jej šéfom Petrom Pellegrinim, ktorý doteraz nevysvetlil, za akú sumu si prenajíma tieto služby od SAD Zvolen, v ktorej má štát tretinový podiel.

Poslanci za hnutie OĽANO uplynulý štvrtok vyzvali predsedu Hlasu, aby do konca minulého týždňa zverejnil všetky zmluvy, faktúry a výpisy z účtu, ktoré preukazujú, za akú sumu si od spoločnosti SAD Zvolen prenajíma luxusný automobil so šoférom. Podľa medializovaných informácií, ktoré priniesol Denník N, si predseda mimoparlamentného Hlasu Peter Pellegrini vybavil u svojho kamaráta a šéfa SAD Zvolen luxusný automobil Volkswagen Touareg spolu so šoférom, ktorého má platiť SAD Zvolen. Peter Pellegrini, ako aj predmetná SAD, sa vyhýba novinárskym otázkam a nechce predložiť dokumenty, ktoré by preukázali, koľko a či vôbec Pellegrini, alebo jeho strana platí za prenájom auta spolu so šoférom. 

„Ani po našej výzve pán Pellegrini nepredložil jediný dokument, ktorý by dokazoval, že za osobné auto so šoférom naozaj platí on, alebo jeho strana. Peter Pellegrini sa napriek tomu naďalej veselo vyváža na luxusnom Touaregu a využíva služby šoféra, ktorého oficiálne platí SAD Zvolen, v ktorej má štát tretinový podiel. Preto máme dôvodné podozrenie, že mohlo dôjsť k porušeniu ústavného zákona, v rámci ktorého verejný funkcionár nesmie sprostredkúvať pre seba alebo inú fyzickú alebo právnickú osobu obchodný styk s inou právnickou osobou s majetkovou účasťou štátu,“ ozrejmil dôvod podnetu na zvolanie mimoriadneho Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš, podľa ktorého si strana HLAS evidentne žije nad svoje pomery a jej financovanie jasne kopíruje financovanie SMER-u, ktorého predseda Robert Fico získaval peniaze ‘vlastnou hlavou’. „Peter Pellegrini nevie jasne a hodnoverne vysvetliť financovanie svojej strany, je agresívny voči novinárom, ktorí sa pýtajú na finančné toky jeho strany a doslova uteká z tlačoviek,“ doplnil Šipoš.

K téme sa vyjadril aj predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO), ktorý minulý týždeň upozornil na dlhodobé priateľské styky šéfa zvolenskej SAD-ky Adriána Polónyho s Petrom Pellegrinim, pričom Polóny takisto podnikal s osobami ako Norbert Bödör či Zoroslav Kollár. „Existuje evidentné podozrenie, že HLAS je financovaný oligarchami rovnako, ako strana SMER. Je neprípustné a nehorázne, aby štát dotoval vyvážanie poslaneckého zadku Petra Pellegriniho. Chcem preto veľmi dôrazne vyzvať aj štátnu spoločnosť MH Manažment, ktorá vlastní v SAD Zvolen 40% podiel, aby okamžite preverila hospodárenie v SAD Zvolen a zistila, či naozaj vykonáva ekonomickú činnosť, alebo len skryto financuje politickú stranu HLAS cez fingované zmluvy,“ dodal Peter Kremský, podľa ktorého verejnosť musí vidieť jasný dôkaz, či strana HLAS naozaj platila za služby šoféra zvolenskej SAD-ky a za prenájom luxusného automobilu.

Podnetom poslancov za hnutie OĽANO by sa mohol Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií zaoberať už koncom tohto týždňa.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program