Pellegrini si nechce priznať chybu, opozícia chce počuť riešenia

Poslanec hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Jozef Viskupič spolu s poslancom Karolom Galekom (SaS) na spoločnej tlačovej konferencii ohlásili zvolanie série mimoriadnych výborov pre kauzu havárie systému Slovensko.sk.

Na nefunkčnosť systému za viac ako 70 miliónov eur upozornil Jozef Viskupič spolu s poslancom Eduardom Hegerom už v pondelok. „Rozhodli sme sa ponúknuť možné riešenia, ktoré je potrebné urobiť hneď teraz,“ povedal Viskupič a pokračoval: „Hlavným problémom je neschopnosť prihlásiť sa do systému, ktorý následne nedokáže doručiť väčšie dokumenty. Systém padá a ľudia, ktorí sú viazaní lehotami tieto lehoty nemôžu splniť, tým pádom im hrozia sankcie.“ J. Viskupič pritom upozornil, že používanie systému je pre podnikateľov povinné bez akejkoľvek alternatívy či výnimiek.

„Skúste si predstaviť, že by ste napríklad na Google konte mohli prijať len dva e-maily za deň. S najväčšou pravdepodobnosťou by ste hľadali iného sprostredkovateľa,“ povedal Viskupič s tým, že takáto služba občanov obmedzuje a neplní svoju úlohu.

Podľa Viskupiča Úrad podpredsedu vlády pre informatizáciu a investície odklepol nefunkčný systém a Pellegrini za to nechce zobrať zodpovednosť. „Preto zvolávame sériu mimoriadnych výborov, ktoré sa zaoberajú investíciami a informatizáciou a gestorovali zákon o eGovernmente, a to konkrétne finančný výbor, hospodársky výbor a výbor pre regionálny rozvoj,“ povedal Jozef Viskupič s tým, od opozičných predsedov hospodárskeho výboru a výboru pre regionálny rozvoj už majú spätnú väzbu a 3.10. by sa mal konať najbližší výbor, na ktorom by mala byť jediným bodom iniciácia poslaneckého prieskumu v agentúre NASES.

Podľa poslanca SaS Karola Galeka si Národná agentúra pre sieťové a elektronické odvetvia a Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu prehadzujú horúci zemiak. Agentúra je paradoxne kompetečne mimo vplyvu úradu Petra Pellegriniho. Aj na toto sa chceme na výbore pýtať, vrátane riešení a termínov,“ povedal Galek.

„Vyzývame Úrad podpredsedu vlády pre informatizáciu a investície Petra Pellegriniho, aby štát odvolal povinnosť podikateľom komunikovať elektronicky, až kým sa viacnásobným záťažovým testom nepreukáže, že toto monštrum je plne funkčné a pripravené zvládať nápory,“ vyjadril sa Galek a dodal, že je nepochopiteľné, že v 21. storočí vo vyspelej krajine je možné za peniaze daňových poplatníkov dať do prevádzky systém, ktorý bol podľa všetkého výrazne predražený.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program