Peter Kremský: Ceny energií sa Smer-SD zbytočne snaží hodiť na plecia tejto vlády

Vysoké ceny elektriny a plynu sú najmä trpkým ovocím ôsmich rokov vlád Smeru. Boli vysoké aj doteraz. Teraz, keď ceny stúpajú všade vo svete, to však občania pocítia oveľa bolestnejšie. „Smer-SD sa zbytočne snaží hodiť tieto svoje zlyhania na plecia terajšej vlády. Ľudia nestratili pamäť, vieme, kto tu do roku 2020 vládol a kto riadil energetiku,“ povedal predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský (OĽANO)

Hlavných dôvodov vysokých cien je podľa Kremského hneď niekoľko. V prvom rade prehnaná a skorumpovaná podpora solárnych elektrární, ktorá sa prideľovala ešte v roku 2009 a vlády Smeru s ňou nič neurobili. „Možno práve preto, že za firmami, ktoré lukratívne dlhoročné zmluvy dostali, sa objavili oligarchovia a predstavitelia Smeru a jeho koaličných partnerov od Jozefa Brhela cez Romana Šipoša až po Oskara Világiho,“ dodal Kremský.

Ďalším dôvodom je predraženie dostavby elektrárne Mochovce z 2,8 na 6,2 miliardy eur a predĺženie jej výstavby o 10 rokov. Problémom je podľa predsedu hospodárskeho výboru aj dlhoročné dotovanie výroby elektriny z hnedého uhlia či škodlivá dividendová politika v štátnych podnikoch.

Peter Kremský vidí hneď niekoľko možností, ako predchádzať nárastu cien energií. „Štát by mohol žiadať kompenzácie od Nemecka a Spojených štátov za dokončenie a spustenie plynovodu Nord Stream 2 či zníženie distribučných poplatkov,“ vysvetľuje Kremský. Podľa neho by sa mohla aj znížiť tarifa za prevádzku systému, ktorá predražuje elektrinu. Časť tejto sadzby by sa mohla uhrádzať z peňazí, ktoré štát za dlhé roky vyzbieral na poplatkoch za emisné povolenky.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program