Peter Kremský: Vyzývam Petra Kažimíra, aby sa vzdal svojho postu, inak navrhnem jeho odvolanie

Bývalí funkcionári v posledných mesiacoch rozsiahlo vypovedajú o korupcii na Ministerstve financií a Finančnej správe. Je načase, aby sa človek, ktorý toto ministerstvo v tom čase riadil, postavil k týmto priznaniam čelom a vyvodil politickú zodpovednosť. Je to súčasný guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, hovorí predseda hospodárskeho a člen finančného výboru parlamentu, poslanec Peter Kremský (OĽANO).

Peter Kažimír bol v rokoch 2012 až 2019 ministrom financií SR v dvoch vládach Róberta Fica, ako aj vláde Petra Pellegriniho. Zároveň bol v rokoch 2010 až 2019 podpredsedom strany Smer-SD. Funkcionári Finančnej správy ako Ľudovít Makó, František Imrecze, Daniel Čech, Lenka Wittenbergerová alebo vtedajší štátny tajomník Ministerstva financií Radko Kuruc boli jeho nominanti, ktorých do funkcií navrhoval a schvaľoval.

„Peter Kažimír je dlhoročný politik SMERu a podľa mediálnych informácií aj blízky človek obvineného oligarchu Jozefa Brhela. Otázky vyvolávajú informácie o jeho luxusných nehnuteľnostiach, na ktorých hodnotu si zo svojho platu nemohol zarobiť. Z úplatkov sú obvinení aj ľudia, ktorí mu ich roky prenajímali a nakoniec predali pod trhovú cenu,“ hovorí P. Kremský.

„Na Slovensku máme guvernéra, ktorý je podozrivý, že ako minister roky toleroval, kryl alebo dokonca podporoval obrovskú korupciu, o ktorej nemohol nevedieť. Zázračne pritom zbohatol a len slepý môže nevidieť medzi tým súvis. Je čas, aby sa k tomu jasne vyjadril a vyvodil politickú zodpovednosť,“ pokračuje.

„Pred podozreniami z korupcie si nikdy nebudem zavierať oči. Vyzývam Petra Kažimíra, aby sa do konca augusta vzdal svojho postu. Ak tak neurobí, na najbližšom zasadnutí parlamentného Výboru pre financie a rozpočet, ktorého som členom, podám návrh na prijatie uznesenia, ktorým vládu vyzveme na jeho odvolanie,“ dopĺňa Peter Kremský.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program