Peter Pollák ml.: K všetkým utečencom z Ukrajiny sa musíme správať rovnako

Vojna na Ukrajine trvá už takmer dva týždne. Milióny ľudí opustili svoju krajinu v záujme záchrany vlastných životov. Vlna solidarity sa šíri celým svetom, no najviac túto dramatickú situáciu pociťujú ľudia na hraniciach s Ukrajinou. Pomôcť sa preto rozhodli aj ľudia z rómskej komunity.

„Vojna sa začal náhle. Nápor na hranice bol veľký a my sme si všimli, že niektoré procesy nefungovali dobre. Práve preto vznikla platforma, ktorá funguje vo všetkých krízových štáboch. Jej súčasťou budú aj ‘rómske hliadky’ na hraniciach. Ľudia z rómskej komunity pracujú na tom, aby pomoc dostali všetci ľudia bez rozdielu,“ vysvetlil podpredseda ľudskoprávneho výboru NR SR Peter Pollák ml. (OĽANO).

Upozornil pritom na situáciu, pri ktorej vodič autobusu na východe krajiny odmietol prijať do autobusu rómsku rodinu aj s malými deťmi. „Táto rodina našla dočasné útočisko v krízovom zbore apoštolskej cirkvi. Práve tento zbor uchýlil rómskych utečencov a v jednom momente poskytol útočisko pre viac ako 100 utečencov. Bolo to nad rámec ich kapacít, no komunita sa zomkla,“ povedal Pollák ml. „Myslím si, že by sa o tieto rodiny mal postarať štát,“ dodal.

Podpredseda ľudskoprávneho výboru oceňuje súdržnosť, ktorú Slováci preukázali obyvateľom Ukrajiny. „Vojna je tragédia. Rozprával som sa v stanovom mestečku v Humennom s malým chlapčekom z Ukrajiny. Hovoril mi, že mu chýba otec. Ten ostal doma, aby chránil svoju krajinu. Ľudia, ktorí u nás hľadajú útočisko, si prešli veľmi ťažkými chvíľami. Nezabúdajme na to a buďme k nim ohľaduplní,“ uzavrel Pollák ml.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program