Peter Pollák ml. vyzýva vládu, aby sa ospravedlnila nezákonne sterilizovaným ženám. Premiér ocenil túto snahu

Podpredseda Výboru NR SR pre ľudské práva a menšiny Peter Pollák ml. predniesol na pondelkovej koaličnej rade dôvody na ospravedlnenie sa protiprávne sterilizovaným ženám na Slovensku. Tento bod vyplýva z uznesenie Výboru pre ľudské práva a menšiny, ktorého sa zúčastnila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová a obete protiprávnej sterilizácie žien. „Som nesmierne rád, že sme boli schopní spoločnými silami nájsť politickú vôľu pre vyriešenie tejto témy,“ povedal Pollák.

„Je to kostlivec v skrini, ktorý sa desaťročia neriešil aj napriek tomu, že na to upozorňovali rôzne národné aj medzinárodné inštitúcie. Som rád, že sa mi podarilo presvedčiť predstaviteľov vlády, aby sa s problémom definitívne vysporiadala,“ dodal.

Ochotu riešiť problematiku nedobrovoľných sterilizácií víta aj predseda vlády Eduard Heger. „Nedobrovoľné sterilizácie žien je závažné pošliapanie ľudských práv, slobôd a dôstojnosti. Považujem za nevyhnutné sa obetiam ospravedlniť za poníženie a trvalú ujmu, ktorá im bola spôsobená. Takéto konanie nemôžeme v spoločnosti tolerovať a ani ho v tichosti akceptovať. Verejné ospravedlnenie je pre tieto ženy len slabou útechou za to, o čo boli bez svojho súhlasu a vedomia pripravené. Preto vítam odhodlanie nájsť riešenia pre túto krivdu,“ skonštatoval premiér.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program