Podporujeme myšlienku vytvorenia viacerých volebných obvodov

Poslanci hnutia OĽANO György Gyimesi, Ján Szőllős a Richard Vašečka podporujú myšlienku viacerých volebných obvodov pre parlamentné voľby. Myslia si, že politika by mala byť bližšie občanom v regiónoch. Poslanci zároveň upozornili, že na Ministerstve vnútra SR už dlhšie zasadá pracovná skupina, ktorá hľadá riešenia na zmenu volebného systému na Slovensku.

„Od momentu, kedy Vladimír Mečiar a jeho vláda vytvorili jeden volebný obvod pre celé Slovensko, je hlas regiónov v Národnej rade SR mizivý. Drvivá väčšina poslancov NR SR je z Bratislavy a jej okolia. Jeden volebný obvod so 150 mandátmi, vytvára nutnosť pre voliča voliť kandidátku, akú mu naservírujú centrály strán a má len 4 preferenčné krúžky, aby ovplyvnili poradie. Toto nie je proporčné,” myslí si poslanec György Gyimesi.

„Podporujeme myšlienku vytvorenia 8 volebných obvodov. Takýto volebný systém by bol kombinovaný. To znamená, že polovica poslancov by sa volila na národnej kandidátke a zvyšných 75 mandátov sa rozdelí medzi 8 volebných obvodov. Takto jednoznačne priblížime vysokú politiku k regiónom a občania budú mať možnosť voliť ľudí zo svojho okolia, ktorých poznajú a zároveň tým zvýšime zastúpenosť národnostných menšín v parlamente,” dodal.

„Táto téma je veľmi dôležitá, pretože ovplyvňuje každodenný život občanov. Náš návrh na zriadenie 8 volebných obvodov je skôr výzvou do diskusie v rámci koalície. Modely nového systému môžu byť rôzne, no dôležité je dohodnúť sa a priblížiť zákonodarný proces regiónom,” povedal poslanec Ján Szőllős.

„Hnutie OĽANO vždy propagovalo kandidátov z regiónov. Ja sám som sa ako zástupca regiónov dostal do parlamentu hlavne vďaka preferenčným hlasom. Jednoznačne podporujeme takú zmenu volebného systému, ktorá zabezpečí, že voliči budú bližšie k svojim zástupcom,” uzatvára poslanec hnutia Richard Vašečka.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program